František Vítek – Devadesát vůní dřeva

25.10.2019 14:35

    Výstava věnovaná řezbáři, sochaři, scénografovi a loutkáři k jeho devadesátinám, tu představuje autorovu volnou tvorbu – sochařské práce ve dřevě od malých plastik až po velké skulptury, dále vybrané autorovy loutky stěžejního významu. Bude otevřena až do 12. ledna 2020 v Mramorových sálech Biskupského dvora, Muzejní 1, Brno.

    Umělec je v dobré kondici a stálé činorodosti díky své životní partnerce a inspirativní ženě Věře, s kterou prožil společnou šedesátiletou tvorbu, hlavně loutkářskou. O Vítkových se již léta hovoří jako o umělecké dvojici. Jejich scénografické, herecké, dramaturgické a režijní počiny jsou v kontextu vývojových proměn českého loutkářského divadla považovány za progresivní a zásadní. Oba jsou laureáty Ceny Thálie 2016 za celoživotní loutkářské mistrovství.

    František Vítek se narodil 14. září 1929 v Brně-Židenicích. Dětství prožil střídavě v Brně, ve Slavkově u Brna a v Blatnici na Hodonínsku. Po válce se učil u brněnského řezbáře a sochaře, mistra Jaroslava Vaňka. Další životní cesta ho zavedla do továrny na hudební nástroje Cremona v Lubech na Chebsku. Po krátkých loutkářských zkušenostech v Lubech začal v roce 1955 pracovat jako řezbář loutek v Krajském loutkovém divadle Radost v Brně.

    Po třech letech odešel s Vladimírem Matouškem do Hradce Králové, kde se výrazně podílel na zrodu tehdy nejmladšího československého statutárního loutkového divadla, záhy věhlasnému DRAKu. Pracoval zde jako vedoucí umělecko-technického provozu, řezbář a výtvarník. Měl zásadní podíl na vybudování dílny a divadelního sálu a realizoval scénické výpravy a loutky k téměř třiceti inscenacím.

    V loutkářské tvorbě vychází František Vítek z tradičních technologií různých typů loutek a mechanických figur, ale s lehkostí jemu vlastní překračuje hranice jejich archaické podoby. Pro svoji výtvarnou kvalitu lze jeho práce označit pohyblivými sochami a jeho volnou tvorbu, převážně sochařskou, lze řadit nejspíše k nové generaci surrealistů, o čemž svědčí jeho častá inspirace uměním přírodních národů. Moravské zemské muzeum již prezentovalo mimořádné loutkářské dílo dvojice umělců na podzim 2016 v úspěšné a obsáhlé výstavě František Vítek a Věra Říčařová – variace na jeden život. V letošní výstavě představuje poprvé autorovu méně známou volnou tvorbu, kde sochařské dílo doplňují rozličné kresby, scénografické návrhy a fotografie z kultovních inscenací.

Text a foto: Petr Michl