Dvě letní zastavení v Zoologické zahradě Brno

02.08.2018 15:45

    Slunce usilovně praží, vysoké teploty nejsou příjemné ani návštěvníkům zoologické zahrady, ani zvířatům. Lidé tráví většinu svého volného času u vody. Prohlídku expozic na Mniší hoře mnozí zatím odložili – čekají, až se počasí přece jen trochu umoudří...

    Počátkem července byl zprovozněn nový sezonní vstup do zoo se dvěma turnikety a brankou pro kočárky u odstavné plochy v Kníničkách. Je sice jen dočasný, ulevil však hlavním pokladnám. Už se zde prodaly vstupenky za 600 tisíc korun. Přístup do areálu je nyní pro návštěvníky příjemnější a rychlejší, přibylo i parkovacích míst.

Noria se chystá do světa

    Čas utíká jako voda – medvědí slečna Noria z brněnské zoo na podzim oslaví už třetí narozeniny. Za pár dní vyrazí „na zkušenou“ do světa. Návštěvníci se s ní symbolicky rozloučí 25. srpna 2018 na Dni adoptivních rodičů. My jsme ji navštívili už dnes, po skončení pravidelné tiskové konference.

    Noria najde nový domov ve zbrusu nové expozici pro lední medvědy v německém Rostocku. „Přípravy na přesun jsou v plném proudu. Kromě vybavování dokladů, veterinárních osvědčení a sestavování cestovního plánu řešíme také technické aspekty nakládání medvědice a jejího stěhování,“ vysvětluje kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová. Během nadcházejících dnů se bude Noria učit nastupovat do přepravní bedny. Pokud nácvik zvládne, nebudou ji muset veterináři před transportem uspávat. Ohled je třeba brát také na počasí. Odjezd je předběžně plánován na 30. srpna, pokud ale budou přetrvávat stávající vysoké teploty, je možné, že se Noria vydá na cestu o několik dní později. Přesun se uskuteční po silnici v klimatizovaném voze, ve speciální přepravní bedně s dostatkem vody a ledu. Společnost v novém bydlišti jí bude dělat čtyřletý samec Akiak.

    Noria v poslední době tráví veškerý svůj čas u bazénu v záložním výběhu. Tiskový mluvčí Michal Vaňáč nás předem upozornil, abychom se připravili na některý z jejích rozverných kousků. Měl pravdu. Jakmile nás medvědice zahlédla, zpozorněla, krátce se prošla po okraji bazénu… a prásk – vrhla se do vody! Někteří z nás stačili uskočit, jiní (i já) si vychutnali malou spršku. Kameraman ČT byl mokrý jako lovec…

Noria se nejraději koupe v bazénu. (Foto: Jaroslav Bobek)

    „Noria je dospělá mladá dáma, odchodem do Rostocku získá šanci sama se zapojit do reprodukce a mít jednou vlastní mláďata, není proto důvod truchlit. Naopak, je to radostná událost,“ říká Dorota Gremlicová. A ještě dodává, že symbolické rozloučení s mladou medvědicí se uskuteční 25. srpna v 11.30 hodin u expozice ledních medvědů.

    Do záložního výběhu se ihned po odjezdu Norinky přestěhuje otec Umca. Jaro bylo u ledních medvědů láskyplné, máma Cora potřebuje klid – doufejme – na radostné očekávání.

Ze zoo do volné přírody

    Brněnská zoologická zahrada spolupracuje už třináct let s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. V roce 2015 se aktivně zapojila do projektu s názvem Založení nových odchovů sysla obecného a osvětová činnost v rámci realizace jeho záchranného programu. Vystavěla speciální chovné zařízení, do něhož umístila 39 syslů přivezených z bratislavského letiště. Soustavná péče je korunována úspěchem – populace roste a umožňuje odvážet desítky jedinců zpět do volné přírody.

    „Sysli nám dělají radost,“ konstatoval v úvodu svého vystoupení na tiskové konferenci kurátor chovu plazů, ryb a bezobratlých Petr Šrámek. Populaci na Písečném vrchu v Českém středohoří (nedaleko obce Milá) nedávno posílilo dalších 57 syslů. Sedmnáct z nich bylo přivezeno z Brna, ostatní ze Zoo Hluboká nad Vltavou a dalších míst. Loni bylo ve stejné lokalitě vypuštěno 42 syslů. Transport z Brna proběhl naprosto bez problémů. „Přímo na místě jsme připravili malé vrty simulující syslí nory. Po vypuštění jsme díru vždy zacpali lahví. Díky tomu byli sysli nuceni vyhrabat si novou vlastní noru,“ vysvětluje Petr Šrámek.

    Brněnští chovatelé letos napočítali při kontrolních odchytech velké množství mláďat. Ve srovnání s loňským rokem jich bylo asi o třetinu víc. Podle přibližných odhadů se na Mniší hoře narodilo asi 60 malých syslů. Populace se úspěšně rozšiřuje, i do budoucna lze tedy počítat s tím, že mláďata z Brna posílí další ohrožené lokality v České republice.

    Sysel obecný (Spermophilus citellus) byl svého času dokonce označován za škůdce. Postupně se dostal na pokraj vyhubení. Od šedesátých let minulého století se počet těchto hlodavců neustále snižuje. K hlavním příčinám patří především izolovanost a malá početnost kolonií. V roce 2007 byl výskyt sysla obecného zaznamenán pouze v 34 lokalitách nepravidelně rozmístěných po celém území České republiky, kromě východních Čech a severní Moravy. Sysel byl proto zařazen na seznam zvláště chráněných druhů, do kategorie „kriticky ohrožený“.

    Sysli vymizeli z naší přírody hlavně kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření. Neprospělo jim scelování polí do velkých lánů, rozorávání mezí a používání chemických prostředků. Výrazně ubylo ploch s nízkým travním porostem. Sysli nikdy nejsou tam, kde roste vysoká tráva. Pokud nevidí do dálky, stávají se snadnou kořistí pro toulavé kočky.  (jbo)