Designér Radim Peško

07.10.2017 19:25

    Radim Peško (1976 ) je grafický designér žijící v Londýně. Zaměřuje se především na tvorbu písma, publikací a vizuálních identit, které představil na své výstavě v Brně v sále SOLO Offspace, Körnerova 9. Expozice představila důležitou část tvorby a jeho spolupráci s různými zahraničními subjekty. Všechna vystavená díla jsou nové tisky, které autor připravil pouze pro tuto výstavu. Ačkoliv autor části z nich pozměnil (například přepsáním původního obsahu, změnou jazyka nebo barvy) svoji tvorbu ukázal zasazenou v reálných situacích. Je tu například udílení cen MTV a fotografie, na které pózuje zpěvačka Taylor Swift před stěnou s autorovým písmem, celostránkový inzerát propagující novou vůni Paco Rabanne, nebo ukázka z Instagramu informující o aktuálním albu zpěváka Jay-Z.

    Ukázky vypovídají o tom, jak a kde vizuální informace dostáváme a jakou roli v nich hraje písmo. Někdy je hlavním komunikačním prvkem celé kampaně, jindy funguje jako element na pozadí, který dokresluje celou atmosféru scény, aniž si to hned uvědomíme. Peško spojil svoji výstavu také s vydáním první publikace věnující se novému interpunkčnímu znaménku, které od roku 2011 zavádí do reálného užívání. Takzvané „znaménko mezitímnosti“ je určeno k zakončení otázek, na které neexistuje odpověď, a zároveň mají odpovědí nekonečně mnoho. Příkladem může být oblíbený filozofický dotaz: Bylo dříve vejce či slepice?

    Jeho písma v současné době používá řada jednotlivců a institucí po celém světě. Dlouhodobě spolupracuje s různými institucemi, například se Secession ve Vídni, Bedford Press v Londýně, také s firmou v Rotterdamu, v Amsterdamu, v Berlíně a školou v Dánsku. Od letošního školního roku přednáší také na Royal College of Art v Londýně. Výstava potrvá do 30. listopadu 2017.

Text a foto: Petr Michl