Kdo s námi život spojí, sám nikdy nebývá…

Den ze srdce pro tebe

05.06.2017 19:10

    „Projekt PŘEKONEJ SÁM SEBE pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou a ukazuje na souvislosti mezi nemocí a osobním životním příběhem. Prosím nebuďte lhostejní. Nebuďte lhostejní ani sami k sobě. Podpořte nás. Díky moc,“ vyzývá patron projektu, herec Radim Fiala, alias doktor Hanák z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

    Když členové brněnského KnowHow clubu na únorové tiskové konferenci informovali o svých plánech pro letošní (v pořadí už třetí) ročník projektu, zmínili se kromě jiného o třech dějstvích, která na sebe budou navazovat a vzájemně se doplňovat. Všechno odstartovala „literární“ soutěž s příznačným názvem „Ze srdce pro tebe“. Lidé posílali své osobní příběhy o pozitivním uplatnění silné vůle, motivace a podpory. Příběhy, které mohou být inspirací i pro ostatní.

    Vítězkou se stala Barbora Račková. Vyhlašovatelé soutěže přesně dodrželi to, co slíbili. Paní Barboru pozvali do Brna a nabídli jí večerní let Cessnou nad jihomoravskou metropolí. Spolu s patronem projektu Radimem Fialou kroužila nad hradem Špilberk a obdivovala pestrobarevný ohňostroj jubilejní 20. mezinárodní přehlídky Starobrno Ignis Brunensis. Úžasný zážitek, na který určitě nezapomene. Cenu věnovala brněnská společnost Zabloudil Xtrem.

    Paní Barboře Račkové je 33 let, bydlí v obci Dětmarovice nedaleko Karviné, pracuje v informačních technologiích. Lékaři jí před rokem diagnostikovali roztroušenou sklerózu. „Vím, že léčení potrvá dlouho a nemoc tady bude vždycky se mnou,“ říká. „Věřím, že její obtíže dokážu překonávat.“

    Druhým dějstvím letošního ročníku byl víkendový „akční“ a „přednáškový“ maraton. Zástupci projektu se setkávali s pacienty, lékaři a širokou veřejností. Společně se bavili a vzájemně si předávali informace. Snad jen několik příkladů. Nechyběli na setkání nazvaném „Zdraví v akci“ v Avion Shopping parku v Brně, na Benefici a kongresu Slovenského zväzu sclerosis multiplex (SZSM) pod názvem „Kvalita života s SM“ v Ružomberku, prezentovali platformu OMS (z anglického Overcoming Multiple Sclerosis – Překonání roztroušené sklerózy) na 1. mezinárodním setkání pacientů s diagnózou SM v Luhačovicích, absolvovali tzv. pojízdné kongresy v Plzni, ve Sloupu v Čechách a v Hradci Králové, připravili společnou výstavu malířů Davida Jemelky a Anety Horské v Křížové chodbě Nové radnice v Brně, charitativní koncert, křty knížek či kalendářů…

Rozverná Riviéra

    Třetí dějství letošního programu dostalo název „Den pro Brno“, den pro všechny lidi s pozitivním myšlením. Návštěvníci se na Riviéře setkali s pacienty s roztroušenou sklerózou a autoimunními chorobami. Počasí jim přálo, děti se mohly zdarma vykoupat a oslavit svůj svátek. Byl to den radosti, inspirace a pomoci… Akce se uskutečnila na dopravním hřišti Riviéra díky záštitě projektu Překonej sám sebe primátorem města Brna Ing. Petrem Vokřálem.

    Na improvizované hudební scéně zazpívali Veronika Sterzová, Kristýna Budišová, Aneta Horská, Martin Kurc a známé duo HlaHoLiM (Honza Hlaváček a Libor Machata). Velký zájem vzbudila exhibice mladých sportovců Street workout parku Brno. Workout je typ sportovní aktivity, která zahrnuje různé cviky na veřejných sportovních hřištích – na hrazdě, bradlech, žebřinách, horizontálních žebřících a jiných konstrukcích, nebo přímo na zemi. Důraz je kladen hlavně na cvičení s vlastní vahou, rozvoj síly a vytrvalosti. Bylo to úžasné představení! Něco podobného většina návštěvníků Riviéry dosud neviděla.

    Netrpělivě jsme očekávali premiéru písničky „Překonej sám sebe“, kterou speciálně pro rok 2017 složili Honza Hlaváček a Libor Machata. Po loňském úspěchu skladby „Romantik“ z autorské dílny Hany Robinson se dalo očekávat, že i tentokrát to bude něco mimořádného a originálního. A taky bylo…

    Nevíš jak dál / svět se ti hroutí, náhle už nemáš chuť žít / Co bys teď dal / za včerejší chvíle, mohls i celej svět mít / „To překonám!“ / Říkej si pořád a začni se znovu mít rád / Nejsi v tom sám / A když budeš chtít, tvé sny zas budou se zdát. (Honza Hlaváček, Libor Machata: Překonej sám sebe)

Honza Hlaváček, Aneta Horská, Martin Kurc a Libor Machata zpívají v premiéře píseň Překonej sám sebe.

    Projekt Překonej sám sebe pokračuje. Členové brněnského KnowHow clubu připravují další akce pro podporu lidí, co chtějí „znovu“ žít. Hledají cesty, jak pomáhat pacientům, kteří jsou pozitivně naladěni, nebo jsou ochotni nechat se na tuto pozitivní vlnu přivést.

    Zakladatel a autor projektu Radovan Holub na Riviéře vyhlásil další soutěž. Pacienti s roztroušenou sklerózou a autoimunními chorobami mohou až do 31. srpna 2017 posílat zajímavé recepty na zdravá a originální jídla. Vítězové se mají i tentokrát na co těšit. Herec Radim Fiala jim umožní účast na natáčení televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Tak neváhejte!

    Kdo s námi život spojí / sám nikdy nebývá / svoje smutky z duše vyzpívá / Kdo vírou rány hojí / všem ruku podává / osud i sám sebe překoná. (Honza Hlaváček, Libor Machata: Překonej sám sebe)

    „V sobotu jsme si užili na brněnské Riviéře v rámci aktivity Překonej sám sebe pro podporu pacientů s roztroušenou sklerózou a autoimunními chorobami. Děkujeme všem, co nás přišli podpořit a pomohli dobré věci,“ napsal na svém Facebooku spoluzakladatel projektu RNDr. Petr Beňovský, Ph.D. K tomu je zbytečné cokoliv dodávat...

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

 


Herec Radim Fiala vítá účastníky Rozverné Riviéry. – Vpravo:  Exhibice Street workout parku Brno.