Den Starobrna tentokrát za Lužánkami

17.08.2015 09:35

    Tradiční zářijová akce, která otevírá Brňanům i návštěvníkům města prostory starobrněnského pivovaru s nabídkou hudby, zábavy, kvalitních nápojů a pokrmů, přichází s výjimečnou změnou. Starobrno den se letos (5. září) „přestěhuje“ na stadion za Lužánkami. Pivovar od počátku podporuje stavbu nového stadionu v místě, které je tradičním centrem brněnského sportu. Společně s fotbalistou Petrem Švancarou byl iniciátorem petice ZA NOVÝ STADION ZA LUŽÁNKAMI, která dosud shromáždila 11 000 podpisů. Ten svůj přidá nepochybně brzy každý, kdo pamatuje a vnímá zdejší genius loci. Fotbalová Zbrojovka za návštěv jinde u nás nevídaných zde prožívala slavnou éru se ziskem zatím jediného mistrovského titulu. Legendární Kometa v těsném sousedství slavila šňůru jedenácti mistrovských titulů. Mimořádné množství úspěchů mají na svém kontě i brněnští plavci, kteří zde mají také svůj tradiční sportovní stánek. Nejen pamětníci, ale i mladá generace vnímá zdejší prostor jako jedinečnou, neprávem opuštěnou lokalitou vhodnou pro sportovní, ale i kulturní využití. Potvrdila to nedávná rozlučka fotbalisty Švancary, kdy starý stadion doslova praskal ve švech. Petr Švancara v roli moderátora na svůj velký den naváže. Tentokrát se zde stane průvodcem programu celého Starobrno dne.

    Hudební program zahájí ve 14.00 hodin David Koller. Od 15.40 zahraje skupina Portless, od 17.45 Marek Ztracený, od 19.30 skupina N.O.H.A. Hudebním vyvrcholením večera bude vystoupení Monkey Business od 21.50 do 22.50 hodin. Velkou atraktivitu slibuje světelná show ve 21.30 hod. Chybět nemohou různá překvapení, hrát bude opět populární Filharmonie, diváky čeká řada soutěží a výhry, které umožní volnou prohlídku pivovaru v průběhu roku.

    Nabídka celého portfolia starobrněnského piva je samozřejmostí. Hlavní pivní zónu poskytne velký stan o rozměrech 10x45 metrů, v ten den jistě největší v republice, snad i v Evropě. Připraven bude bohatý výběr studené a teplé kuchyně.

    Ještě před zahájením Dne Starobrna je pro všechny návštěvníky připravena další mimořádná akce. V místech, kde dříve stávala hokejová hala, se od 12.00 hodin koná křest nového dresu HC Kometa Brna pro sezonu 2015/2016 s následnou autogramiádou celého teamu.

    Petr Švancara a manažer značky Starobrno Petr Syřiště dohodou o letošním výjimečném přesunu Dne Starobrna za Lužánky chtějí znovu takto podpořit úsilí brněnských sportovců a veřejnosti o obnovu tradiční sportovní lokality, místa s potenciálem i kulturním.

    Petr Švancara je mužem s nezdolným optimismem, jakého je pro uskutečnění každé vize třeba. Je přesvědčen, že Za Lužánky se v dohledné době vrátí nejen fotbalový, ale i hokejový a plavecký stadion v podobě, jaké si město Brno zaslouží. Cesta za tituly v nejpopulárnějších sportech není snadná, Švancara věří, že nejsou vzdáleny, jak by se zdálo. Je přesvědčen, že první krok k druhému fotbalovému mistrovskému titulu byl vykonán uvedením zchátralého fotbalového stadionu do dnešní podoby, která umožňuje realizovat různé příležitostně akce. Na krásném trávníku již trénují nejmladší fotbalisté a připravuje se řada zajímavých událostí. Nejbližší je právě Starobrno den. Vstupenky v ceně 99 Kč jsou v předprodeji Ticketstream, na místě v den konání budou stát 149 korun. Vstupné na akci, která se koná letos ojediněle mimo prostory pivovaru, je určeno na náklady zabezpečení akce. V případě přebytku budou zbylé prostředky využity na provoz současného stadionu.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK