Studenti připravují novou mobilní aplikaci pro Zoo Brno

Chcete si „pohovořit“ se zvířaty?

08.11.2016 12:40

    Studenti brněnské Masarykovy univerzity připravují novou mobilní aplikaci pro návštěvníky zoologické zahrady. Vyzkoušet si ji budeme moci už v závěru letošního roku. Aplikace pro chytré telefony a tablety nabídne spoustu neobvyklých informací o obyvatelích jednotlivých expozic či výběhů. Nápad vznikl spontánně loni na jaře při exkurzi studentů v zoologické zahradě. Debatovalo se o všem možném, také o tom, že by se hodila nějaká moderní aplikace, která by zajímavě informovala o zvířatech.

    Myšlenky se postupně chopilo 22 studentů českého jazyka se specializací počítačová lingvistika pod vedením Dany Hlaváčkové. Další dvě studentky se specializují na český jazyk a literaturu. Společně tvoří a korigují texty ve dvou verzích: pro dospělé a pro děti. Návštěvníky často zajímá, jak se konkrétní zvíře jmenuje, co má rádo, kde se nejčastěji ve své expozici schovává a podobně. Některé zprávy budou na první pohled poněkud neobvyklé, téměř kuriózní. Můžeme se těšit například na rozhovor dvou rosomáků, napínavý příběh kapybary či vtipnou glosu manula – prozrazuje tisková mluvčí Zoo Brno Monika Brindzáková.

    V první fázi studenti popisují zvířata kolem hlavní návštěvnické trasy, směrem k ledním medvědům, následně se vypraví i do nejvzdálenějších koutů zoologické zahrady. Verze textů pro děti jsou kratší, psané hravou formou, nebudou chybět ani básně či krátké pohádky. Texty pro dospělé jsou poněkud odbornější. Postupně vznikají i jazykové mutace v angličtině.

    Bude to velmi jednoduché. Zvíře, které vás zajímá, vyhledáte v nabídce aplikace nebo pomocí QR kódu umístěného u výběhu. Hned se dozvíte vše potřebné. „Studenti se snaží psát texty zajímavým, kreativním způsobem,“ zdůrazňuje Dana Hlaváčková. „Pracují s velkým nasazením a elánem. Sami si zjišťují potřebné informace, komunikují s chovateli a kurátory zoologické zahrady.“

    Univerzita je na tento projekt právem pyšná. Je to perfektní ukázka toho, jak lze vhodně spojit studium s praxí. Právní i finanční pomoc poskytlo Centrum pro transfer technologií MU. Nejšikovnějším studentům – těm, kteří odvedli nejvíc práce – škola věnovala malé stipendium. Později se podařilo získat větší finanční podporu, zbyly tedy i peníze na plat grafika, tisk informačních letáků pro návštěvníky a na nákup ukázkového telefonu. S osmi studenty škola uzavřela dohody o provedení práce.

    Tvorba nové aplikace pro chytré telefony a tablety pokračuje rychlým tempem, její spuštění se kvapem blíží. Celá zoo je pokryta sítí wi-fi, takže už za pár dní si budeme moci „pohovořit“ se zvířaty. Aplikace pro iPhone a Android bude k dispozici na webových stránkách brněnské zoologické zahrady – www.zoobrno.cz(jbo)

 

O nové mobilní aplikaci novináře informovala Mgr. Dana Hlaváčková, Ph.D., společně se studenty Masarykovy univerzity.

Někteří kolegové si mobilní aplikaci rovnou vyzkoušeli.

Foto: Jaroslav Bobek