Champion mezinárodní výstavy vín 

Grand Prix Austerlitz 2016 odtajněn

13.09.2016 09:20

    Třináctý ročník Mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz (pořadatelem byla Moravská banka vín Brno) se v mnohém lišil od všech vinařských výstav v ČR. Bylo to hlavně dvoukolové bodování, kdy se do druhého hodnocení dostala všechna vína, která získala 80 a více bodů. Druhé kolo hodnocení se konalo přímo v den pořádání výstavy v Brně na Biskupském dvoře – 20. srpna 2016. Ale ani po tomto datu se výsledky nezveřejnily a čekalo se na druhou prezentaci, která se uskutečnila 10. září v Pražské tržnici.

    Tento postup jsme zvolili proto, že se nám na všech ostaních akcích nezamlouval tzv. “hon na championy“, kdy se oceněná vína vypila během chvilky, a na ostatní vzorky se mnohdy ani nedostalo. Náš způsob zajišťuje, že návštěvníci si udělají vlastní degustační postup a chutnají jak zemská vína, tak i přívlastková, což vinařům zajišťuje větší šanci, že se jejich víno dostane ke konzumentům.

    V letošním roce se zúčastnilo 46 vinařů a dodalo 200 vzorků. Z prvního kola postoupilo cca 160 vzorků. Vína jsou rozdělena do osmi kategorií, v každé z nich je udělováno pouze 12 medailí (4x zlatá, 4x stříbrná a 4x bronzová), což je pro oceněná vinařství opět prestižní záležitost, jelikož z výstavy není například 100 a více medailí.

    Championem 13. ročníku se stalo víno Cabernet Sauvignon ročník 2015, pozdní sběr v barrique, od Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice. Championem návštěvníků (vybírají hosté výstavy) je víno Sauvignon VOC 2015 z vinařství Waldberg Vrbovec, s. r. o.

    Součástí výstavy vín bývá doprovodný program, který zajišťují Napoleonští vojáci, cimbálová muzika, sabráge sektů a další učinkujíci tak, aby si návštěvníci pochutnali jak na vínu, tak na programu. U zrodu výstavy stál projekt Austerlitz 2005, který dnes zastupuje Miroslav Jandora s projektem AusterlitzPro, vojenskou stránku zajišťuje Jakub Samek. Výstava má podporu Vinařského fondu ČR, záštitu ministra zemědělství ČR Ing. Mariana Jurečky, hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška, starosty Prahy 7 Mgr. Jana Čižínského a odbornou záštitu Asociace sommeliérů ČR. Celá akce přispívá ke kultuře vinařství i k propagaci jihomoravského regionu v rámci České republiky.

STANISLAV ŠIDA
Moravská banka vín Brno

www.bankavin.cz