Brno oslavilo vítězství nad Švédy

18.08.2018 15:40

    Oslavy vítězství v obraně katolického Brna na sklonku třicetileté války při jeho více než tříměsíčním neúspěšném dobývání švédským protestantským vojskem v suchém a žhavém létě v r. 1645 vyvrcholily o víkendu v moravské metropoli.

    Brno s pouhými 1 500 vojáky a členy měšťanských milicí, vedenými francouzským vojevůdcem Louisem Raduitem de Souches, odolalo přesile 28 000 Švédů v čele s generálem Lennartem Tortensonem. U jeho hradeb je decimovala také úplavice a jiné nemoci z nedostatku hygieny v obrovském letním horku natolik, že už neměli sílu jít dál na Vídeň a dobýt baštu nenáviděných katolických Habsburků.

    V sobotu prošel středem města průvod sedmnácti šermířských či středověkých válečných skupin. Také měšťanů v oděvech z období třicetileté války. V čele s primátorem města Brna Petrem Vokřálem položili věnce a kytice u hrobu velitele obránců Raduilta de Souchese v kostele sv. Jakuba. Každoroční připomínku vítězství Brna nad Švédy a tzv. Den Brna letos uzavřela nedělní historická bitva na hradě Špilberku.  (vž)

 

Foto: Václav Žalud