Zoo Brno otevře v Indonésii rehabilitační centrum pro mořské želvy

Bílý slon za nejlepší odchov roku

28.04.2017 10:55

    Do soutěže o cenu Bílý slon se loni přihlásilo patnáct českých a slovenských zoologických zahrad. Nechyběla pochopitelně ani brněnská zoo. Měla se čím pochlubit. Na Mniší hoře se v březnu narodilo mládě rosomáka sibiřského (Gulo gulo gulo). Z odborného hlediska je to považováno za mimořádný úspěch. Rosomáci se rodí v zoologických zahradách jen velice zřídka, v Česku a na Slovensku to bylo poprvé v historii. Aby toho nebylo málo, samice Nataša letos porodila rovnou trojčata. Je tedy zcela logické, že cena Bílý slon za odchov roku putovala právě do Brna.

    Brněnští chovatelé do soutěže přihlásili také pásovce štětinatého (Chaetophractus villosus) a turaka šedého (Crinifer piscator), do kategorie expozice roku Africkou vesnici – uzavřený komplex osmi chýší tvořících africkou domorodou osadu.

    Soutěž organizuje už 23 let občanské sdružení Česká zoo ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad. Brněnská zoo si vede velice úspěšně. V roce 2006 získala ocenění za kompletní přestavbu expozice vlků, o dva roky později za odchov dvojčat ledních medvědů, v roce 2011 za expozici Dětská zoo, s odstupem dalších dvou let za odchov medvědů kamčatských a expozici Beringia a v roce 2015 za unikátní voliéru orlů bělohlavých.

    Na tiskové konferenci zazněla ještě jedna příznivá zpráva. Realizace projektu „Kura Kura – želvy v ohrožení“ dospěla po dvanácti letech nejrůznějších komplikací a překážek indonéské byrokracie do závěrečné fáze. Ve vesnici Toyapakeh na ostrově Nusa Penida poblíž Bali bude 9. května slavnostně otevřeno rehabilitační centrum pro mořské želvy.

    Nositelem projektu je Unie českých a slovenských zoologických zahrad, hlavním účastníkem Zoo Brno společně s indonéskou nadací Yayasan Kura Kura Nusa Penida. Podle zásad Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) je třeba přispívat k záchraně ohrožených zvířat dvěma způsoby. Kromě vytváření pojistných populací ohrožených druhů v lidské péči (tento úkol plní zoologické zahrady) je nezbytné podílet se i na záchraně zvířat v místech jejich původního výskytu. To je úkol, který bude plnit brněnská zoo v Indonésii. Projekt se vztahuje k lokalitě s největším zastoupením želv. Některé velice vzácné druhy se dostaly až na okraj vyhynutí. Peníze na stavbu a vybavení rehabilitačního centra poskytlo statutární město Brno, část financí je z veřejné sbírky. Centrum bude pečovat nejen o zraněné želvy, ale také o želvy zabavené pašerákům.  (jbo)

ooo

Na chod záchranné stanice pro mořské želvy v Indonésii lze přispět

na účet číslo 267825941/0300

nebo formou DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS ZACHRANZELVU 30.