Vysoké teploty mohou demontovat uvažování

16.08.2019 16:15

    Polovina srpna je za námi a předpovědi meteorologů naznačují, že měsíc srpen bude již mnohem méně teplý než červenec. Obecně je známo, že vyšší teploty mohou mít neblahý vliv na psychiku dříve narozených, ale ohrožení jsou samozřejmě i mnozí mladší lidé.

    Těžko říci, jak je na tom ve vztahu k vysokým teplotám tiskový mluvčí rakouské společnosti Kapsch David Šimoník. Podle jeho některých nedávných výroků, týkajících se problematiky soutěže na mýtný systém to ale vypadá, že ani jemu letní horka příliš nesvědčila. Jak uvedly 29. července Novinky.cz, podala zmíněná společnost na antimonopolní úřad další žalobu, tentokrát pro jeho „nečinnost“. Šimoník přitom informoval, že ÚOHS ignoruje soudní rozhodnutí, které mu přikazovalo znovu přezkoumat námitky firmy Kapsch proti podmínkám mýtného tendru.

    Pro Parlamentní listy zase mj. uvedl, že orgán, který má dohlížet na férovost veřejných soutěží, ignoruje pravomocné rozsudky a dělá si doslova, co chce. Mluvčí společnosti Kapsch dokonce tvrdí, že probíhá demontáž právního státu, kdy zájmy skupiny státních úředníků stojí nad zákony a soudy. Těžko říci, které konkrétní státní úředníky měl pan Šimoník na mysli. Stačilo by přitom, kdyby si pozorně prostudoval všechny dosavadní kroky ÚOHS ve zmíněné věci a pochopil by, že antimonopolní úřad postupuje v souladu s příslušnou legislativou. Rozhodnutí ÚOHS se nemusí každému líbit, ale jeho kroky se řídí zákonem. Laická veřejnost často nemá o fungování úřadu přesné informace, nerozumí systému vícestupňového rozhodování, nezná rozsah pravomocí soudů změnit konečné rozhodnutí. Politici, mluvčí a novináři by se ale v této problematice do značné míry orientovat  měli. Například ministr vnitra Jan Hamáček, který i vzhledem k setrvávající účasti ČSSD ve vládě a jiným politickým okolnostem patrně prožívá nejen parné, ale i perné léto, se nedávno rovněž o českém soutěžním úřadu pro Radiožurnál vyjádřil trochu nesrozumitelně. V souvislosti se zrušením veřejné zakázky na dodávky osobních automobilů v ceně přesahující dvě miliardy korun pro jeho rezort se nechal slyšet, že „ÚOHS nepracoval v souladu s tím, co od něj očekávám“. Zajímavá myšlenka místopředsedy vlády.

    Podobné výroky tiskového mluvčího Šimoníka či ministra Hamáčka mohou poškodit autoritu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který je ve svém rozhodování nezávislou institucí a získal za téměř třicet let své existence značné mezinárodní renomé. Naštěstí ale teploty u nás jsou již opravdu nižší, takže pravděpodobně ubude i podobných nesmyslných výroků a pracovníci soutěžního úřadu již nebudou ve své náročné práci dále znejišťováni.

KRISTIÁN CHALUPA