Úvaha povolební

24.10.2014 16:15
 

    Vždycky před volbami je do voličů huštěno ze všech stran, že mají jít volit, protože je to jejich právo, a tak ho mají využít a ne jen sedět u piva a nadávat na politiku. Asi to znáte, je to tak pořád dokola, při každých volbách. Jenže když člověk poslechne a jde volit, často spláče nad výdělkem. Jeho strana vyhraje, ale díky současnému systému se do vedení města nebo obce vůbec nedostane, protože několik poražených stran se dá dohromady a vítěznou stranu pošle do opozice. Tentokrát to tak dopadlo v Ivančicích, Židlochovicích a jinde.

    Nedávno jsem potkal známého, shodou okolností člena jedné z našich již klasických politických stran. Byl značně rozčarován, jak volby v jeho městě dopadly. Ač jím volená strana zvítězila, město nepovede. Několik stran, které nezvítězily, se totiž domluvilo na společné koalici a vítěznou stranu odstavilo. Položil mi otázku, zda je takový způsob nakládání s hlasy voličů vůbec v pořádku. A sám si hned odpověděl, že v souladu se zákony tohoto státu možná je, ale morálně určitě ne a že to voliče nutně musí od voleb odrazovat. Dokonce přišel s nápadem, že by to měl odborně posoudit nějaký nezávislý soud, zda je to v pořádku. A když ano, tak že by to měl nějak logicky zdůvodnit. Vždyť takový postup popírá samotný princip voleb, samotnou jejich podstatu. Člověk se přece ve volbách rozhoduje, koho chce ve vedení města mít a tomu dává svůj hlas. A když se mu jeho přání splní a jeho strana zvítězí, najednou s překvapením kouká, že to k ničemu nebylo, neboť do vedení se dostali ti, které nevolil a kteří volby prohráli.

    Co na to říct? Má smysl volit, když je prakticky možné, že volená strana sice vyhraje, ale mandát k řízení města nedostane? Tady se nabízí odpověď, že nemá. Je škoda, že se k tomu nevyjadřují oni již zmínění hlasití vyzývatelé k účasti ve volbách. Že by neměli argumenty? Známý je toho názoru, že vést město by měl ten, kdo díky voličům vyhrál, a hotovo. Domnívá se, že tvorba jakýchsi prapodivných slepenců různých stran a hnutí až po volbách, by neměla být povolena. Tvrdí, že před volbami by bylo ještě v pořádku, kdyby se několik subjektů veřejně přihlásilo ke společnému postupu, ale volbami by to mělo všechno skončit.

    Mám pocit, že má pravdu. Mám pocit, že po volbách už poraženým stranám nejde o blaho obyvatel obce nebo města, ale o uchopení moci za každou cenu, byť by to bylo v rozporu s tím, co občané chtějí. Jak z toho ale ven? Zřejmě by se musel změnit volební zákon. Ale najde se někdo, kdo by pro to něco relevantního udělal? Zatím to na to nevypadá.

JIŘÍ SMUTNÝ