Nejvíce naši společnost ohrožuje možný nástup totalitních praktik

31.03.2020 09:15

    Počátkem tohoto týdne, přesně v pondělí 30. března, přinesla masmédia závažnou informaci, že kvůli pandemii koronaviru bude vláda maďarského premiéra Viktora Orbána řídit zemi prostřednictvím vládních dekretů. Zákon schválili vládní poslanci v pondělí, návrh podpořilo 137 poslanců a 53 opozičních zákonodárců bylo proti.

    Poslanec László György Lukács (Jobbik) před závěrečným hlasováním žádal, aby zmíněné omezení bylo ohraničené na 60 až maximálně 120 dní. „Žádáme, aby vláda nevyužívala situaci k upevnění vlastní moci, ale k boji proti pandemii,“ uvedl tento poslanec. V rámci opatření proti šíření koronaviru se v ulicích maďarských měst objevili vojáci. Armáda měla  rovněž převzít dohled nad 140 klíčovými podniky a firmami. Na prvním místě seznamu je jediná maďarská jaderná elektrárna Paks. Převzetí kontroly se týká rovněž Maďarské národní banky, Budapešťské burzy, státních železnic MÁV, autobusového dopravce Volánbusz, Maďarské pošty, plynáren a dalších firem.

    Ve stejný den, kdy přišla z Maďarska zpráva o faktickém převzetí moci v této nám blízké zemi Viktorem Orbánem, přetiskl internetový deník Forum24 komentář Ondřeje Neumanna z webu hlidacipes.org s názvem Na cestě k zdravotně-policejnímu státu aneb Pár čísel na uklidněnou. Autor ve svém komentáři srozumitelně vypočítává, kolik lidí ročně zemře na různé choroby či z dalších důvodů. Například v roce 2019 se virem HIV nakazilo 1,8 milionů osob a na následky této nemoci zemřelo 940 tisíc lidí. Každoročně zabíjí vysoce rezistentní bakterie, jako je například zlatý stafylokok, až 700 tisíc osob. V Neumannově komentáři je rovněž citován ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský, který říká, že „lidé jsou zděšeni, společnost se položila, ukazuje se, jak je Západ zranitelný, ale byly už daleko horší věci. Polovina nakažených nemá příznaky, cílem je kolektivní imunita. Každé desetiletí tu byla výrazná virová epidemie a vždy se to vyřešilo.“

    V nedávných dnech se k možnému zneužití nynější pandemie koronaviru vyjádřil i bývalý rektor AVU Milan Knížák. Prohlásil, že roušky se nebezpečně podobají náhubkům. „Obávám se, že Babiš a Zeman je budou chtít udržet co nejdéle. A pak přijdou vodicí šňůry.“

    Předseda české vlády, trestně stíhaný Andrej Babiš, nyní oznámil, že bude požadovat prodloužení nouzového stavu minimálně o další měsíc. O nasazení vojáků se samopaly, které je dnes již možné potkat v ulicích maďarských měst, se zatím nezmínil. Možná vyčkává na reakci Maďarů. Jak budou reagovat maďarští občané na další okleštění svobod, se dozvíme v nejbližších dnech či dokonce hodinách. Jedno je ale jisté, Češi by se ze strachu z nákazy, jak o něm píše akademik Hostomský, neměli dobrovolně vzdát svých těžce vydobytých svobod. Knížák před týdnem pro Forum 24 prohlásil: „Nebojím se koronaviru, bojím se o naši svobodu.“ Jistě tím nechtěl zlehčovat ani tuto nebezpečnou chorobu, a už vůbec ne její oběti. Je povinností vlády pečovat o zdraví občanů, zejména by měla vždy podnikat rozumné a smysluplné kroky a postarat se o staré, slabé a zranitelné, tak aby u nich proběhlo včas testování a aby měl zdravotnický a pečovatelský personál potřebné ochranné pomůcky. To však neznamená oklešťování svobod celého národa a využívání nepříznivé situace k demontáži demokracie a k nastolení autokracie.

KRISTIÁN CHALUPA