Jak dlouho si necháme Zemanovy urážky líbit?

17.05.2017 19:25

    Urážlivé výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novinářů dostoupily vrcholu, když při nedávném setkání se svým ruským protějškem řekl s pohledem na přítomné zástupce sdělovacích prostředků: „Novinářů je příliš mnoho, měli by se likvidovat.“ Vladimira Putina svým výrokem Zeman poněkud zaskočil, načež ruský prezident reagoval slovy: „Není nutné je (novináře) likvidovat, ale omezit.“ Přitom svět dobře ví, že v Rusku omezování novinářů nemá daleko k jejich likvidaci. Zemanův poskok Ovčáček hned přispěchal s vysvětlením, že šlo o vtip, jemuž se ovšem zasmáli jen oni dva.

    Věřím, že vedení Syndikátu novinářů ČR vysloví Hradu své pohoršení nad uvedeným výrokem, ale současně si nedělám iluze, že to svéhlavým Zemanem pohne. Je asi na čase, aby sami novináři vystavili prezidentovi účet, třeba v podobě jistého bojkotu jeho osoby. V této souvislosti jsem si vybavil vzpomínku Egona Erwina Kische na šikanu novinářů při císařské návštěvě na Hradě v roce 1908, kdy jim nemělo být dovoleno stát v blízkosti generality. Na to jeden z novinářů přímo do očí mistodržiteli a policejnímu prezidentovi řekl: „Dobře, tak půjdeme domů a vysereme se na císaře pána!“ Šokovaní hodnostáři se prý jen odpotáceli a nechali novináře tam, kam se postavili. (Smějeme se s Kischem, Lidové nakladatelství Praha, 1973, str. 38)

    Jistě, není asi možné prezidenta Zemana v novinách ignorovat zcela, ale snad by šlo reagovat na hanlivé výroky vůči novinářům například omezením informací o něm jen na agenturní zprávy bez použití fotografií a zcela zasklít vše, co souvisí s jeho „nevolební“ kampaní.

JIŘÍ C. ROUPEC