Česká televize je objektivní a nezávislé masmédium

14.03.2018 21:05

    Svoboda slova, svoboda tisku s vůbec demokracie znamená také permanentní střetávání různých názorů, rozdílných úhlů pohledu na aktuální, ale i na události dávno minulé. Dá se proto předpokládat, že diskutující, kteří vystoupí v pořadu, sledovaném statisíci diváků, či prezentují své názory v masmédiích pro velké množství čtenářů, budou objektivní, fundovaní.

    V loňském vydání populárního časopisu Týden (38/2017) byl otištěn rozhovor s francouzskou historičkou Muriel Blaive, která působí jako poradkyně na Ústavu pro studium totalitních režimů. Původně se dokonce ucházela o místo ředitele této instituce. Ve zmíněném rozhovoru Blaive naznačuje, že režim u nás před rokem 1989 vlastně nebyl tak zlý a nebyl důvodem pro odchod do emigrace. K jejím pseudoargumentům patří, že mezi třemi stovkami zastřelených osob na československých hranicích byl například i zubař, který utíkal na Západ, aby tam mohl žít s milenkou, dále třeba zloděj, prchající před spravedlností, nebo zmiňuje dva školáky, kteří utíkali kvůli špatnému vysvědčení. Historička z města na Seině, která se bohužel zaměřila na novodobě dějiny Československa, má tendenci zlehčovat skutečnou situaci u nás z doby komunismu.

    Na žhavou současnost je zase zaměřen americký novinář Erik Best, který u nás žije již někdy od počátku 90. let. Best (tj. anglicky „nejlepší“, o čemž já po jeho vystoupení pochybuji) pochází ze Severní Karolíny, kde se údajně věnoval finančnímu poradenství a investičnímu bankovnictví. U nás ale „přesedlal“ na novinařinu.

    V pondělí 12. března publicista Best v pořadu Devadesátka na ČT 24 konstatoval, že ani přesně neví, co je to veřejnoprávní masmédium. Zpochybnil objektivitu České televize, když řekl, že veřejnoprávní média jsou děti OKD a ČEZ. Pak ale velkoryse připustil, i když poněkud sebestředně, že Česká televize je již o něco více objektivní, protože on sám byl po čtyřech letech do ČT pozván. Přítomný generální ředitel České televize Petr Dvořák se ale nenechal vyvést z míry, reagoval noblesně a oponoval fakty. S profesionálním nadhledem také celou debatu vedl moderátor Tomáš Drahoňovský, což v přítomnosti jeho nejvyššího šéfa nebylo úplně jednoduché.

    Jako dlouholetý novinář, ale i bývalý mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže musím s potěšením konstatovat, že Česká televize patří v  současné době k nejobjektivnějším sdělovacím prostředkům v republice. Velkou zásluhu na tom má určitě i současný generální ředitel ČT Petr Dvořák. Nic na tom nezmění plácání Erika Besta a jemu podobných „odborníků“ na sdělovací prostředky či na novodobou historii naší země.

KRISTIÁN CHALUPA