Nad úspěšným muzikálem z dílny Městského divadla Brno

Ženy se hroutí, divák je spokojený

04.01.2018 12:55

    Divadlo a film ve vzájemné symbióze. Točí se filmy podle divadelních her, a naopak se na jevištích odehrávají původní filmové příběhy. Přibývá jich, jedním z posledních titulů jsou Ženy na pokraji nervového zhroucení na scéně Městského divadla Brno, premiéry byly 17. a 31. prosince. Scénárista Jeffrey Lane a skladatel David Yazbek vytvořili skvělý muzikál podle úspěšného stejnojmenného filmu Pedra Almodóvara z roku 1988.

    Režisér filmu také spolupracoval s libretistou na divadelní podobě. Muzikál je jiný než film, v obou případech nicméně jde o ztřeštěnou a spletitou komedii. Hlavní hrdinka, podváděná Pepa, prožívá v Madridu konce 80. let v jediném dni svůj peprný příběh, v němž září španělský temperament. Velkou pochvalu v této roli zaslouží herečka Lucie Bergerová za zpěv, slovo i pohyb. Postavu žárlivé Lucíe si zjevně užívá také Markéta Sedláčková, rozvíjí v ní svůj komediální talent a pěvecké schopnosti.

    Jak napsal v Právu kritik J. P. Kříž, do Městského divadla Brno zajít znamená potkat se s největším shlukem Thálií v Česku. Kromě zmíněných dvou hereček uvidíte v této inscenaci ještě Thálií ověnčeného Petra Štěpána coby nevěrného manžela Ivána a Dušana Vitázka, nositele dokonce dvou Thálií, v roli taxíkáře. Alternuje s ním Jozef Hruškoci. Z dalších (čekatelů Thálie) si vychutnáte umění i krásná těla Andrey Zelové nebo Sáry Milfajtové coby modelky Candely, role advokátky Pauliny sedne Márii Lalkové. Výraznou postavu matadorky spojující tanečními kreacemi celý muzikál vytváří temperamentní Hana Vašáková. Na scéně Jaroslava Milfajta v kostýmech Andrey a Adély Kučerových s herci pohybuje choreograf Michal Matěj, režisérské schopnosti v muzikálu opět prokázal Stanislav Slovák. Ostatně dosud se v MDB hraje v jeho režii muzikál Donaha! rovněž od Davida Yazbeka (a Terrence McNallyho), premiéra byla již v květnu 2013. Scénu Žen na pokraji obohacují projekce osvědčeného Petra Hlouška a celému provedení dominuje sehraný orchestr řízený Karlem Cónem nebo Martinem Procházkou (kytara, baskytara, kontrabas, klávesy, bicí).

    Diváka čeká příběh o propletených vztazích mezi hlavními postavami. Podváděná manželka i milenka, alfa samec, dokonce i nakonec zneškodněný terorista, tady humorná postava. Komediální zápletku umocní nečekaný spánek těch, kteří nechtěně vypijí analgetiky ochucené karpáčo. Ženy na pokraji nervového zhroucení potěší většinu diváků. Milovníci filmu si přečtou podrobné statě o tomto i jiných titulech od odborníků v programové brožuře.

    Česká premiéra tohoto titulu byla v dubnu 2016 v Západočeském divadle Cheb, jen o několik dnů dříve než v MDB začali s Ženami na pokraji v pražském Divadle Na Fidlovačce.  (tr)

 


Markéta Sedláčková (vpravo) řádí v roli Lucíe, na snímku s mladou dvojicí Eliškou Skálovou a Janem Brožkem.

Foto: archiv MDB