Za italským sluncem

26.05.2013 11:55

    Letošní rozpršené jaro ani trochu neevokuje atmosféru slunného jihu. Přesto již za několik dní v Jihomoravském kraji i na vždy trochu chladnější Vysočině italské slunce vysvitne. Na obloze se Slunce možná také osmělí, jisté však je, že se dočkáme hřejivých paprsků v podobě koncertů komorní hudby na řadě atraktivních míst obou krajů. V sobotu 1. června 2013 úvodním koncertem v Moravském Krumlově zahajuje již osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu třinácti měst Concentus Moraviae, tentokrát s motem Italské slunce. Po úvodním koncertu bude následovat dalších dvacet devět v hradních sálech, zámeckých komnatách, v kostelících i katedrálách obou krajů, úhrnem na devatenácti místech. Concentus Moraviae se tradičně od doby svých začátků nazývá festivalem třinácti měst, tento počet účastnických míst však každoročně překračuje. Dramaturgem letošního ročníku je známý interpret a propagátor staré hudby Václav Luks, který jednotící téma italské hudby sedmnáctého a osmnáctého století navrhl. Současní přední interpreti představí nejen hudbu starých italských komponistů, ale také skladby ovlivněné Itálií, která v té době udávala tón a byla „Mekkou“ hudebníků.

    Krátce před zahájením červnového festivalového dění přišla velmi potěšitelná zpráva. Letošnímu italskému slunci dodá jasu vynikající pěvkyně Magdalena Kožená. V paměti jsou její skvostná vystoupení z dřívějších ročníků festivalu v hustopečském chrámu či na zámku v Náměšti. Tentokrát se představí 12. června na zámku v Moravském Krumlově. Pěvkyni náleží potlesk již za to, že zvolila toto město, aby vyjádřila podporu  jeho kulturním snahám po tristní ztrátě Muchovy Slovanské epopeje. Nejen organizátoři festivalu a návštěvníci koncertů si vysoce cení, že světová pěvkyně, Brňanka, která sice již v místě nežije, město a kraj chová stále jako své ve svém srdci, a stává se i patronkou festivalu.

    Krásná stará hudba v jedinečném rámci historické architektury v italském slunci zvou k výletům po celý červen až do 29.6.2013, kdy zazní ten závěrečný v luteránském gymnáziu ve Velkém Meziříčí. Dodejme, že v úvodním koncertu 1. června vystoupí  Accordone s Neapolskými příběhy. Manažerka festivalu, muzikoložka Jitka Miková napsala: „Jejich vystoupení jsou strhující temperamentem, šarmem, lehkostí a virtuozitou."

    Na místa konání koncertů dojíždí řada návštěvníků i ze značné dálky, zpravidla vlastní dopravou. Stojí za zmínku, že na některé z koncertů bude z Brna vypraven autobus.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Webové stránky XVIII. Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae najdete zde.