
Adresa je stejná jako loni: Duckbar, Brno, Kamenná čtvrť 10c
Výtvarníci ateliéru KreAt opět vystavují
08.07.2019 15:40
Před sedmi lety zahájil svoji činnost ateliér KreAt – ojedinělý neziskový projekt, umožňující talentovaným hendikepovaným umělcům tvořivě, smysluplně a radostně naplňovat život. Založila ho obecně prospěšná společnost Kunštát PRO FUTURO. Už předtím spolupracovala s podobnými pracovišti ve Švýcarsku, na Slovensku a v Belgii. K finální realizaci výrazně přispěly workshopy v Moravské galerii v Brně.
Vize brněnského ateliéru KreAt je od samého začátku naprosto jasná a přesvědčivá. „Chceme být jedním z mostů či můstků mezi dvěma světy. Světem hendikepovaných a světem většinové společnosti. Oběma stranám máme co nabídnout,“ říká ředitel obecně prospěšné společnosti Antonín Krejčíř. „Ve světě postižených se snažíme nacházet jedince s tvořivým potenciálem, věnovat se jim, vytvořit pro ně příhodné zázemí, rozvíjet jejich talent, být jim nablízku a pomáhat, aby se prosadili. Svět většiny pak chceme seznámit s díly, jež stojí za pozornost, a s jejich autory, kteří jsou stejně zajímaví a vzácní lidé jako všichni ostatní.“
Umělci s mentálním či psychickým postižením přicházejí do ateliéru z rodin i z ústavní péče. Pracují pod vedením a odborným dohledem profesionálních výtvarníků. Postupně se utváří zvláštní vztah mezi profesionály a umělci, kteří se teprve rodí – vztah vzájemné důvěry a poznávání. Najít cestu k odhalení talentu a jeho rozvoji často trvá několik let. Ale i tito lidé mají právo na svou šanci. Výtvarníci realizují svou vlastní uměleckou tvorbu a postupně rozvíjejí svůj talent. Výsledky své práce pak prezentují na výstavách.
Umělci ateliéru KreAt si zvláště oblíbili Duckbar v brněnské Kamenné čtvrti. Svá díla zde vystavují už po několikáté. Tentokrát představují pětadvacet obrazů. Pro společnou výstavu je poskytli Martin Ambros, Jana Jakubcová, Radim Jakubec, Lucie Smějsová, Vladimír D´Austerlitz (Miroár), Jan Tomášek a Pavel Chromý. Jeden starší obraz je společným dílem Radima Jakubce a Jany Kuklínkové. Většinu z vystavených děl tvoří kresby, akryly, pastely, linoryty či oleje na plátně. Vyzařuje z nich optimismus, klid a příjemná pohoda.
Nenápadný studentský bar v Kamenné kolonii je velice populární. Místo je jako stvořené pro občerstvení, nejrůznější výstavy, autorská čtení, diskuse se známými lidmi, workshopy či hudební produkce. Před několika lety bar získal prvenství v anketě redakcí iDNES.cz a MF DNES. O více než tisíc hlasů porazil i věhlasnou Bláhovku. Lidé sem chodí na výlety, toulají se po okolí, užívají si klidu a zaslouženého odpočinku. Není proto divu, že hospůdku si vybrali pro své výstavy i hendikepovaní výtvarníci z ateliéru KreAt. Výstavy v Duckbaru jsou prodejní, zakoupením kteréhokoliv díla lze podpořit nejen činnost ateliéru, ale i konkrétního umělce.
Slovenský režisér a kameraman Ľubomír Štecko na výstavě pořídil další záběry do právě vznikajícího filmového dokumentu o životě a tvorbě osob s hendikepem. Práci brněnského ateliéru KreAt a bratislavského ateliéru Nezábudka zachycuje sběrným způsobem při odborných workshopech i dalších setkáních na jižní Moravě a na Slovensku. Část připravovaného filmu návštěvníkům promítl přímo na vernisáži. Výstava v Duckbaru potrvá do 11. srpna 2019. (jbo)
Několik vystavených obrazů vyfotografoval Aleš Hlávka.