
Výstava na poněkud ponuré téma
12.09.2015 15:25
Moravská galerie otevřela v Místodržitelském paláci výstavu Zastihla je noc s podtitulem Čeští umělci ve Francii 1938–1945. Jejím cílem je osvětlit návštěvníkům poněkud méně známou kapitolu česko-francouzských vztahů.
Je známo, že Francie byla od 19. století dlouhodobě vyhledávaným cílem českých umělců. Působili tam například Alfons Mucha, Jan Zrzavý, František Matoušek, Jiří Kars, Hubert Ripka, Maxim Kopf, Adolf Hoffmeister, Antonín Pelc, Zdeněk Přibyl, Rudolf Kundera, Alén Diviš, Josef Šíma nebo Edita Hirschová. Téměř idylické vztahy skončily 29. září 1938 podpisem Mnichovské dohody, neboť tento akt prožívali čeští umělci jako opravdovou zradu. Nadšený obdiv a náklonnost k Francii tak vystřídala těžká deziluze. „Velký milovník Francie Jan Zrzavý se například rozhodl, že do Francie již nikdy nepojede,“ konstatuje kurátorka výstavy Anna Pravdová.
Jednotliví umělci pak měli různé osudy. Někdo skončil ve vězení, jiný v koncentračním táboře, někdo odešel z Paříže do méně exponovaných míst. Někteří umělci dobrovolně vstoupili do Československé armády, založené v roce 1939 právě ve Francii. A Josef Šíma, který měl francouzské občanství, musel narukovat do francouzské armády.
Osudy těchto lidí a jejich díla přibližuje výstava, nad kterou převzali záštitu ministr kultury Daniel Herman a francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. Její patronkou je herečka Chantal Poullain-Polívková. Výstava bude přístupná do 10. ledna 2016.
JIŘÍ SMUTNÝ