Výstava fascinujících loutek z dálného orientu

06.11.2015 20:10

    Šestého listopadu byla v sále Jana Jelínka v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea zahájena výstava „Vějíř loutek dálného orientu“. Potrvá do 30. června 2016 a návštěvníkům má opravdu co nabídnout.

    Výstava představuje mimořádnou osobnost paní Helgy Brehme (na snímklu vpravo), loutkářky a ředitelky Theater am Faden ze Stutgartu. Návštěvníkům se nabízí k prohlídce pozoruhodná kolekce z její sbírky, konkrétně loutky z různých oblastí orientu. Seznámí se tu např. se stínovými loutkami z Indonésie, Indie a Číny, s indonéskými spodovými loutkami trojrozměrnými i reliéfními, dále s unikátními hůlkovými loutkami typu bunraku z Japonska, čínskými maňásky či velkými marionetami z Barmy. Výstavu provází obrazový materiál se základními informacemi o formách loutkového divadla asijských kultur. Zmíněny jsou také divadelní aktivity paní Helgy Brehme a Theater am Faden, tematicky spojené se zaměřením výstavy. K výstavě vychází obrazově vybavená dvojjazyčná publikace – v češtině a němčině.

    Výstava není systematickou prezentací asijského loutkového divadla v celé šíři. Sbírka loutek mimoevropských kultur, jak ji shromáždila Helga Brehme, zrcadlí její afinitu k silně stylizovaným loutkám s mysteriózní tvářností, tedy především k loutkám stínovým, jimž je přisuzována magická moc a bývají považovány za „autonomní bytosti“. Výstava současně dává trochu nahlédnout do čarovné atmosféry starobylého stuttgartského domu, v němž Theater am Faden sídlí. V blízkosti divadla rekonstruuje H. Brehme starý dům, kde si přeje svou sbírku zpřístupnit veřejnosti.

    Při návštěvě brněnské výstavy, jejímž autorem a kurátorem je vedoucí Oddělení dějin divadla MZM PhDr. Jaroslav Blecha, návštěvník objeví i různé průvodní a dekorativní předměty, které dokreslují atmosféru. Výstava se uskutečňuje ve spolupráci s paní Brehme, jejích českých přátel Věry a Františka Vítkových a díky podpoře partnerských měst Stuttgartu a Brna.

    Dodejme, že u příležitosti konání výstavy mohli Brňané, diváci jak dospělí, tak dětští, zhlédnout inscenaci paní Brehme „Pastýř s očima jako hvězdy“, ve sklepní scéně Divadla Husa na provázku.  (št)
 

Foto: Petr Michl