Helena Puchýřová vystavuje své obrazy v Brně-Bystrci

Vysočinu zná důvěrně už od dětství

14.10.2019 08:25

    V únoru 2017 mohli návštěvníci Společenského centra v Brně-Bystrci zhlédnout ukázky z tvorby brněnské malířky Heleny Puchýřové. Výstava zachycující krásy Českomoravské vrchoviny měla značný ohlas. Není proto divu, že autorka se s odstupem času na stejné místo vrací. V pondělí 14. října 2019 byla v Bystrci zahájena její další výstava. I tentokrát s jednoduchým, leč zcela výstižným názvem – Vysočina v obrazech. Stejně jako před dvěma lety…

    Podobných výstav v České republice i v zahraničí připravila Helena Puchýřová, rodačka z Nového Města na Moravě, přibližně 150, možná i víc. Na některých představila rovněž obrazy svého otce, akademického malíře Bohumila Puchýře (1914–1985). Byl jejím rádcem, učitelem i kritikem. Nejprve s ním vyjížděla do plenéru, později pokračovala ve svých toulkách v okolí Maršovic, Fryšavy, Vlachovic, Studnic, Kadova, Krátké, Samotína, Sněžného, Blatin, Křižánek, Březin, Milov, Svratky, Svratouchu, Herálce či Kameniček.


 

    RNDr. Helena Puchýřová, CSc., absolvovala Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity, poté působila jako odborná asistentka na Stavební fakultě Vysokého učení technického. Inspiraci pro svoji tvorbu však nenašla v Brně, nýbrž na Českomoravské vrchovině. Důvěrně ji zná už od dětství. K tématům z Vysočiny se neustále vrací, dokumentuje v nich svůj pocit svobody a volnosti, který pro ni zdejší krajina představuje.

    „Obrazy Heleny Puchýřové vycházejí z realistického pohledu na Vysočinu,“ zdůraznila v úvodu vernisáže spisovatelka a novinářka Mgr. Věra Rudolfová. „Mají pevnou kompozici a vyznačují se bohatou barevností. Autorka maluje Vysočinu v různých ročních obdobích, nejvíce v předjaří a na podzim. Popředí jejích obrazů často tvoří různě zbarvené kvetoucí meze, osamělé stromy nebo jejich seskupení. Oblíbila si také panoramatické výhledy na okolní krajinu…“

    A ještě něco Věra Rudolfová na vernisáži připomněla. Všimněte si toho, až si budete prohlížet obrazy Heleny Puchýřové. Sledujte, jak mistrně dokáže zachytit oblohu Vysočiny. Mlžný opar náhle vystřídá blankytná modř s lehkými obláčky, ale občas se objeví i zlověstně vyhlížející mraky. Autorka v této souvislosti ráda vzpomíná na svého otce, který tvrdil, že náladu obrazu dělá právě obloha.

    Helena Puchýřová je především krajinářka. Ráda však maluje i květinová zátiší se slunečnicemi, kosatci, růžemi či jiřinami. Nechybějí ani na bystrcké výstavě. Kromě klasických květin si oblíbila i prostá kvítka rostoucí na horkých lukách – kopretiny a pomněnky.

    Pondělní vernisáž zpestřily svým vystoupením žákyně Základní umělecké školy Brno, Vranovská, Miriam Šerá (zahrála na flétnu) a Nela Koudelková (kytara) pod vedením ředitelky Mgr. Bronislavy Schoříkové.

    Výstava Vysočina v obrazech ve Společenském centru v Brně-Bystrci, Odbojářská 2, potrvá do konce října. Přijďte si vychutnat půvabné motivy z údolí potoků Svratky a Fryšávky, rybníků ukrytých na pozadí lesů či panoramatické výhledy na blízkou i vzdálenou krajinu. S malířkou se můžete setkat přímo mezi obrazy každé pondělí a středu od 15 do 18 hodin nebo ve čtvrtek 31. října od 14 do 17 hodin.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor