Vysočina fandí kultuře

23.07.2014 14:55

    Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského je neodmyslitelně spjat s nádherným zámkem a zámeckou zahradou v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jednotlivé koncerty festivalu, který je součástí projektu „Vysočina fandí kultuře“ a koná se v rámci Roku české hudby 2014, však vedou návštěvníky i do dalších zajímavých míst.

    Zahajovací galakoncert 2. srpna v zahradě jaroměřického zámku přinese melodie Verdiho, Pucciniho a Catalaniho v podání jedné z nejtalentovanějších mladých amerických sopranistek Adiny Aaron a mongolského barytonisty Amartuyshina, vítěze Světové operní soutěže Operalia 2012. Moravskou filharmonii Olomouc bude řídit Sebastiano Roli z Itálie.

    Další dva večery věnované písňové tvorbě budou náležet brněnským pěvcům: výborné mezzosopranistce Janě Walingerové a nestárnoucímu, skvělému Richardu Novákovi. První ze jmenovaných za klavírního doprovodu Martina Hrocha předstoupí s písňovou tvorbou čtyř velikánů české hudby (Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů), a to 5. 8. v zámku Valeč u Hrotovic. R. Novák s klavírním doprovodem Karla Košárka představí písňové cykly C. Loewe, J. Brahmse. J. Křičky a V. Nováka 6. 8. v Sále předků jaroměřického zámku.

    Závěrečným vyvrcholením festivalových oslav Roku české hudby (16. 8.) se stane Večer české opery. Tři slovenští pěvci – Eva Hornyáková, Peter Berger a Peter Mikuláš vzdají hold B. Smetanovi, A. Dvořákovi a L. Janáčkovi na pódiu v jaroměřické zámecké zahradě.

    Součástí festivalu je i série koncertů osobností populární hudby. Aneta Langerová bude 8. 8. na zámku Valeč, o den později Lucie Bílá v Jaroměřicích. Na 12. srpna v jaroměřickém chrámu sv. Markéty je vystoupení Spiritual kvintetu bohužel již vyprodáno. Určitě však stojí za to vypravit se do Dalešic za osobností nejen pěveckou. 15. srpna tu na pivovarském dvoře za doprovodu kapely Karla Štolby zazpívá Marta Kubišová.

    Stačí tedy vybrat si ten svůj koncert či koncerty a vyrazit na výlet i za kulturou do některého z pěkných míst krásné Vysočiny.  (št)

 

O programu festivalu podrobně na: www.arskoncert.cz/mhfpd/cz

 

Marta Kubišová, Peter Dvorský a Richard Novák.

Foto: Tomáš Lébr a archiv ARS/KONCERT