Vydařený jamácký Hamlet

22.11.2013 16:25

    Zdařilé představení Shakespearova Hamleta v provedení studentů ateliéru činoherního herectví prof. MgA. Ivo Krobota mělo premiéru v Divadelním studiu Marta 27. října 2013 a reprízováno bylo i v listopadu. Představení lze navštívit ještě 19. a 20. prosince.

    Náročného úkolu ztvárnění složité postavy nešťastného, vnitřně rozpolceného dánského prince se výborně zhostil Vojtěch Říha, který prokázal nesporný talent, zaujal také výkon Jana Řezníčka, ale i aktéři v dalších rolích, kteří prokázali dobrou připravenost pro naplnění talentu a přípravy, věřme k rychlému uplatnění na některé profesionální scéně. Nerad bych vyzdvihoval jednotlivě všechny aktéry, kteří si za podaný výkon zaslouží uznání. Podrobné a odborné hodnocení jistě obdrželi od svých učitelů. Dodejme, že mladý soubor složený z nadějných jedinců doplnil „starý divadelní harcovník“ Jaroslav Tuček, který i zde v činoherním studiu zanechal před lety výraznou stopu. Tentokrát vystoupil na prknech v roli ducha zavražděného krále a prožil si tak s mladými herci úspěšný comeback navazující na vlastní již dávné herecké časy.

    Největší aplaus náleží režisérce a dramaturgyni Jolaně Kubíkové. Nejen za výborné vedení herců, ale i za citlivou a zdařilou úpravu textu. Její pojetí Hamleta vyznívá soudobě, škrty i doplnění nepůsobí násilně, začlenění chóru do děje zvyšuje dramatičnost i atraktivnost. Výborná je hudba (Zdeněk Král), v tomto kontextu možno upozornit na zajímavý pěvecký přednes vedoucí komediantského chóru (Alžběta Vaculčiaková). Jamácká inscenace slavného Shakespearova dramatu byla zdařilá, měla spád i atmosféru a nalezla i kousek prostoru pro vtip a humor.  (št)

Foto: archiv JAMU