Vůně Zelného rynku U Mahenů

11.12.2015 08:15

    Dvacet let trvání a tisícovka odvysílaných pořadů, taková je dosavadní statistika čísel literárně-publicistického pořadu Zelný rynk Českého rozhlasu Brno. Navázal na brněnskou magazínovou tradici, byl bezprostředním následovníkem Obzoru. Brzy získal vlastní, specifickou tvář, kterou se od předchozích odlišoval. Stavěl na literární vytříbenosti, oslovoval posluchače s kulturními zájmy, zejména s blízkostí k poezii, beletrii, ale i filozofii. Později, v rámci koncepce, získal vřazením žánrů publicistických: rozhovorů, reportáží. Na webových stránkách ČR se píše: Literárně-publicistický magazín Aleny Blažejovské přináší texty a seriály předních spisovatelů, psychologů, sociologů, ale i začínajících tvůrců. Rozhovory a reportáže mapují moravská nakladatelství, divadla, časopisy, klubovou scénu, festivaly. Součástí pořadu je i řada memoárů a rubrika Literární výročí. Setkáte se s nahrávkami nezávislé hudební scény i s hosty, kteří reprezentují nejrůznější alternativy životního stylu, filozofie, náboženství a umělecké tvorby.

    Sám za sebe: v množství stanic, případně pořadů chrlících na posluchače proud zpravodajství, hudby nebo reklam, je Zelný rynk, v poslední době vysílaný v sobotu od šesté hodiny večerní, jakousi tichou, „černou“ hodinkou k zastavení, zamyšlení, malou, nevtíravou oázou.

    Takový charakter mělo i setkání tvůrců, autorů a posluchačů 7. prosince v Památníku Jiřího Mahena. Pořad „Koho poznáš po hlase“ s jubilejní tisícovkou ve znaku, zazněl v rozhlase 22. srpna. Název zvukové koláže podle verše Jiřího Kuběny přiblížil nahrávkami známé osobnosti, které byly nejednou návštěvníky Zelného rynku. Hlas básníka z Bítova zazněl úvodem i závěrem.

    Také „U Mahenů“ se přítomní zaposlouchali do hlasů a bezpečně identifikovali známá jména. Některá náležela osobnostem, k nimž jsem měl blízko, a mezi námi již nejsou.

    Od počátku Zelného rynku je autorkou a moderátorkou Alena Blažejovská, která od roku 2000 také vyučuje na DIFA JAMU. Koláž k jubileu připravila společně s režisérem Zelného rynku Radimem Nejedlým. Zelný rynk získal více ocenění, stejně tak některé z fejetonů, které zde v průběhu dvacetiletí zazněly.  (št)

 

Alena Blažejovská, Jiří Frišauf a Radim Nejedlý.

Foto: Petr Veselý