Vúdú, zombie, karnevaly

2.1.2015 18:35

    Brněnské nakladatelství JOTA vydalo více děl známého českého cestovatele a etnografa Miloslava Stingla. Posledním titulem populárního a uznávaného autora je „Vúdú, zombie, karnevaly“ – aktualizované a rozšířené vydání knihy „Černí bohové Ameriky“ z roku 1992. Kniha o rozsahu 339 stran obsahuje bohatý obrazový materiál a doprovází ji text Kateřiny Mildnerové. (Kulturní antropoložka se věnuje fenoménu léčitelství, čarodejnictví a magie v subsaharské Africe. Poznatky z výzkumu v Zambii přiblížila příběhy v knize vydané v roce 2011 pod titulem Můj soused je čaroděj.)

    Miroslav Stingl, stejně jako autorka doprovodného textu, nemohou začít jinak než nepovzbudivou historií otrokářství, černou stránkou euroatlantické „bílé“ civilizace.

    Nedlouho po objevu Nového světa pociťovali osadníci nedostatek pracovní síly (samozřejmě neplacené). Místní obyvatelstvo (indiáni) nevykazovali předpoklady pro tvrdou každodenní práci. Tak začal „import“ černých otroků z Afriky. Dodejme, že za spolupráce kmenových náčelníků, kteří otrokářům své lidi prodávali. Nemilosrdné drancování lidských zdrojů trvající téměř čtyři století přineslo Africe naprostou zkázu. (Mildnerová). Potomci otroků jsou dnes v některých latinskoamerických zemích většinou obyvatelstva. – …ona zapomínaná černá, mnohdy jakoby mlčící menšina je v řadě zemí Ameriky ve skutečnosti většinou.(Stingl). Na území, které se stalo pro otroky novým „domovem“ vznikala a udržovala se specifická afroamerická kultura opírající se o africké kořeny při uctívání více různých bohů. Staré rituály se proplétaly nebo skrývaly za křesťanskou naukou a symboly. Obsáhlá, přístupným jazykem napsaná kniha M. Stingla v šedesáti pěti kapitolách přibližuje historii i současnou kulturu černého lidu v Latinské Americe a otevírá čtenáři poutavě témata stále obestřená tajemstvím: o neznámých bozích, náboženstvích, předmětech kultů a rituálů, fetiších, víře v živé mrtvé, v moc čarodějů.

    Kniha Miloslava Stingla Vúdú, zombie, karnevaly osloví každého, kdo chce vědět víc a poznání získat přístupnou formou a čtivým podáním.  V daném případě o historii, kultuře i tajemných obřadech, dosud žvých u části černých obyvatel Ameriky.  (št)