Vítězové literární soutěže

16.06.2015 15:05

    V pátek 12. června 2015 byly předány ceny vítězům 9. ročníku literární soutěže pro mládež, na Slovanském hradišti v Mikulčicích zazněla autorská čtení. Na prvním místě v mladší kategorii (12‒15 let) se umístila Marie Krejčířová z Olomouce, první místo v kategorii starších účastníků (16‒19 let) patří Tereze Dobšovičové z Brna.

    Jihomoravský kraj rozdělil mezi první tři místa v obou kategoriích odměny v celkové výši 21 000 Kč. Děvčata, která se umístila na prvních místech, převzala z rukou odborné poroty a zástupců JMK, radních Václava Božka a Jiřího Němce, keramické sošky z dílny Ludmily Kováříkové.

    Mezi mladšími soutěžícími zaujal porotu text s názvem Cesta domů oceněný druhým místem, jehož autorkou je Sára Gabrielová z Olomouce. Na třetím místě skončila Marie Anna Stejskalová z Buchlovic. V I. kategorii udělila porota jedno čestné uznání, a to Kateřině Orságové z Dolních Kounic.

    Na druhém místě ve II. kategorii skončila Marie Černá z Prahy, které se už v minulosti na stupních vítězů Skryté paměti Moravy tleskalo. Před čtyřmi lety se umístila se svou povídkou na 3. místě. V roce 2009 jí vyšla kniha v nakladatelství Modrý slon pod názvem Ramand. Třetí místo letos obsadil Patrik Říha z Frýdku-Místku. Čestná uznání si v kategorii starších odnesly Karolína Smolková z Vizovic a Tereza Vyhnalová z Bukovan.

    Devátý ročník vybízel mládež k napsání prozaického textu na téma Všude dobře… Porota vybírala ze 192 soutěžních příspěvků. Účastníci se inspirovali při psaní například svým nejbližším okolím, domovem a vztahy, které prožívají. Vítězné texty bylo možné slyšet na autorském čtení, zveřejněny jsou na webu Muzea Brněnska (www.muzeumbrnenska.cz). Na podzim vyjde také Sborník Muzea Brněnska se speciální literární přílohou a oceněnými texty.  (cim)