Vítali jste britskou královnu?

18.05.2016 18:20

    Letošní rok přímo překypuje zaokrouhlenými výročími významných událostí. Dvě z nich se týkají britské královny Alžběty II.: v březnu to bylo dvacet let, co navštívila naše město, a v červnu oficiálně slaví – spolu s manželem – své narozeniny, letos devadesáté. Především ta první událost z 28. března 1996 inspirovala Helenu Kupčíkovou, tehdejší fotografku Magistrátu města Brna, k přípravě reprezentativní publikace, která obrazem i slovem zachycuje onu slavnou návštěvu populární panovnice. Sama královna byla tehdejším přijetím v Brně natolik překvapena a dojata, že i po letech – podle svědectví z nejvyšších kruhů – na ně ráda vzpomíná.

    Množství barevných snímků v knize Čtyři hodiny s královnou (vydal Karel Kovařík, nakladatelství Littera, Brno 2016, v grafické úpravě Miroslava Zemana) dokumentuje krok za krokem královnin přílet na brněnské letiště a poté ve společnosti prezidenta Václava Havla i návštěvu Nové radnice, náměstí Svobody, Besedního domu s výstavou o ekonomické spolupráci Brna s Velkou Británií, přijetí na Ústavním soudu a odlet do Prahy. Doprovodný text Michala Žáka se vedle komentáře věnuje i úspěšné výstavě britských korunovačních klenotů a daru pro královnu, jejichž krásu bohatě dokládají ilustrativní fotografie, a přináší i přehled vztahů mezi Brnem a Velkou Británií, včetně návštěv královnina syna, prince Charlese, a další zajímavosti. V závěru je připojen tvůrčí profil autorky fotografií Heleny Kupčíkové, která se vydání knihy bohužel nedožila.

    Obrazová publikace, vydaná pod záštitou primátora města Brna Petra Vokřála a s podporou statutárního města Brna, účastníkům tehdejšího triumfálního přijetí Alžběty II. připomene celou mimořádnou událost; mnozí z nich se na snímcích najdou. Čtyři hodiny s královnou tak obohacují řadu brunensií o historický dokument trvalé hodnoty.  (lach)