Jak mě napadl lední medvěd a jiné fejetony

Veselá knížka kolegy Smutného

01.08.2015 11:20

    V letech 2007 až 2013 vyšlo v Rovnosti přibližně 400 fejetonů Jiřího Smutného. Autor z nich nedávno vybral sedmdesát osm s největším ohlasem, přidal ještě jeden z KAM v Brně a vznikla knížka. Jmenuje se Jak mě napadl lední medvěd a jiné fejetony, má 142 stran a vydalo ji brněnské nakladatelství Šuplík. V celkovém pořadí je autorova dvanáctá samostatná.

    Fejetony jsou rozděleny do devíti tematicky vymezených skupin. První s názvem U nás na dvoře poskytuje téměř intimní pohledy na autorův soukromý život, další se týkají například Brna, Moravy, naší mateřštiny, televizního vysílání nebo chování řidičů a silniční dopravy vůbec.

    „Skrytý půvab hromadné dopravy, Řet jako řetkvička či Fejeton psaný třináctého. Zdánlivě všední okamžiky každodenního života zúročuje ve své nové knize publicista a spolupracovník Rovnosti Jiří Smutný,“ napsala vedoucí kulturní rubriky deníku Rovnost Markéta Stulírová. „Ledním medvědem Smutný připomíná Brňanům známého Umcu. Více než zoologií se však v textu zaobírá fenoménem snění a Sigmundem Freudem.“

    Záměrem autora bylo sem tam si do něčeho rýpnout, občas na něco podivného upozornit, ale především čtenáře pobavit. Do svých minipříběhů zamontoval vtip, ironii, kritiku, nadsázku, sarkasmus i humor. Humor často poněkud skrytý a odhalený až v závěru, rozhodně ne prvoplánový. Inteligentní čtenáři si rozhodně přijdou na své.  (jbo)

 

Foto: Drahomír Stulír, Rovnost