Věra Lejsková opět obohatila knižní trh

16.03.2014 09:35

    Knižní trh obohatilo nyní brněnské nakladatelství Šimon Ryšavý stošedesátistránkovou dvojknihou pianistky, hudební pedagožky a publicistky Věry Lejskové Moravské hudební rody a Zajímavé osudy zapomenutých. Graficky ji upravil Petr Šváb. Ilustracemi jsou díla z tvorby malíře Vladimíra Vašíčka. V padesáti moravských hudebních rodech je sledováno prolínání talentu mezi jednotlivými generacemi, a to vertikálně i horizontálně. Nejen těch známých, ale i těch, na které se už poněkud zapomnělo, i když jejich umělecký odkaz není o nic méně významnější a nachází na prahu třetího tisíciletí vděčné posluchače mezi zájemci o hudební tvorbu – od rodů Ambrosových, Ardaševových a Axmanových po rod Zouharových. Autorka (1930) byla svědkyní mnoha významných událostí v Evropě, ale byla také svázána osobním přátelstvím s četnými dnes už legendárními osobnostmi hudebního dění z řad skladatelů a interpretů v České republice i v zahraničí.

    Zajímavé osudy zapomenutých nejsou striktně zaměřeny na Moravu. Autorka si spíše všímá různých nepředvídatelných okolností, vstupujících nečekaně do lidských osudů, aby jejich aktérům přinesly buď úspěch, nebo i zmar.

    „Dvojkniha“ bude mít křest 26. března 2014 v 17 hodin v Ryšavého knihkupectví na brněnském náměstí Svobody č. 8.

    Věra Lejsková napsala s manželem Vlastimilem monografii František Schäfer: profil umělce a pedagoga, její vlastní díla nesou názvy Muzikantské namlouvání, Historky z Rejvízu: co všechno odvál čas, Povídání o skřítcích z Rejvízu, Jak jsme hráli Bartóka, Franz Schubert v Jeseníku, Moje Jeseníky v pořadech Radia Svobodná Evropa 1993–2002, Moje Brno v pořadech Radia Svobodná Evropa 1993–2002, Kupte si vzpomínky, vzpomínky na prodej …

BOHUMIL HLAVÁČEK

 

Foto: Vlastimil Lejsek