Ve Strážnici je nejnavštěvovanější verbuňk

30.06.2013 14:30

    Vítězem soutěže letošního 68. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici v mužském odvedeneckém tanci verbuňk se stal třicetiletý Jakub Tomala. Slovácký verbuňk je zapsán do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Tento program je z festivalového seriálu každoročně diváky nejnavštěvovanější.

    Mezi pestrou skladbovou paletou čtyřdenního folklorního svátku poutaly pozornost velké části z dvaceti tisíc návštěvníků program zahraničních souborů ze tří kontinentů Z krajin za obzorem a pořad Domovina 2013 v podání národnostních menšin žijících v ČR. Ačkoliv etnické menšiny tvoří u nás jen pět procent obyvatelstva, umějí se aktivizovat k představení rodových kořenů, k jejich pochopení a k toleranci nečeských kultur u nás.

    Diváci a posluchači nadšeně tleskali např. německým historickým písním v dialektu z Poohří, folkloru českých Rusínů i Rusů na Moravě, také umění romského souboru z Hodonína či pálavských Chorvatů. Potomci chorvatských přistěhovalců ukázali tradiční pásmo dražení kozy. Poutavý byl národopisný projev Bulharů z Brna v tancích z kraje Šopsko. S kulturními klenoty minulých staletí v rekonstrukci dle historických záznamů se pochlubili brněnští Maďaři, Řekové z Jeseníků zase tanci z Trákie a nebo Slováci z Olomouce excelovali se souborem Dunajec, který tam působí od r. 1958. Goralští Poláci z Mostu u Jabluňkova ukázali, jak to vypadá v typické krčmě.

    Severomoravané a Slezané excelovali i v pořadu Veselé chvíle ze života lidu českého. Třeba havířskými písněmi z hospod na Hlubině. Rovněž tak v tancích slunovratu o čarodějné noci na sv. Jána, za které církev v 17. století lidi upalovala na Petrových kamenech, ve Vekých Losinách či na Rejvízu. Soubor Gaudeamus vynikal tanečními obrázky po vzoru scén lidového malíře Josefa Lady, včetně vesnických zabíjaček a hospodských rvaček. Pořad vyvrcholil hanáckými jarmarečními písněmi a nakonec nefalšovaným havířským bálem z Ostravy.  (vž)

 

Vlevo: Radek Čermák se připravuje na předvedení mužského tance verbuňku. – Vpravo: Džbánky pro vítěze.

 

Vlevo: Tož si zatancujem… – Vpravo: A nakonec tancovali verbuňk na pódiu všichni.

 

Dojení kozy v Dětském dvorku Muzea jihovýchodní Moravy ve Strážnici.

Foto: Václav Žalud