
Vánoce na Špilberku
24.11.2014 16:05
Na Špilberku byly otevřeny dvě vánoční výstavy. V první, nazvané Kam i čert může, se představuje tvorba ilustrátora Karla Franty, druhá připomíná, jak se slavily Vánoce na přelomu 19. a 20. století.
Malíř a ilustrátor Karel Franta – původně litograf – absolvoval v roce 1946 grafickou školu a ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Pak pracoval jako výtvarný redaktor v nakladatelství Melantrich. Kresbami, kterými doprovázel vlastní texty, přispíval do časopisů Ohníček, Pionýr a Sluníčko. Tyto příběhy na pokračování vycházely časopisecky v 60. a 70. letech minulého století a nedávno byly souborně vydány v Knize komiksů. Veřejnost jej zná zejména jako ilustrátora knih pro děti. Na kontě jich má více než stovku. Svými obrázky doprovázel příběhy Jiřího Havla, Marie Kubátové, Jiřího Žáčka, Václava Čtvrtka, Ilony Borské nebo Františka Nepila. Jako ilustrátora si jej vybrali i němečtí spisovatelé Reiner Kunze nebo Willi Fährmann a svými kresbami doprovodil také francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Frantovy malby a kresby mohli obdivovat návštěvníci na četných výstavách, doma i v zahraničí. V roce 1986 obdržel ve Frankfurtu nad Mohanem cenu Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci, v roce 1994 byl zapsán na čestné listině mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu IBBY. Obě ocenění patří k největším, které mohou výtvarníci ve světovém měřítku získat. Výstava na Špilberku je plná rozverných čertů, veselých vodníků a dalších pohádkových postav. Nechybějí obrázky s hudebními motivy, které Karel Franta kvůli svému vřelému vztahu k hudbě maloval často a rád, série poštovních známek či pohádková abeceda. Výstavu si užijí malí i velcí; děti si mohou namalovat čerta na zeď, sklouznout se do pekla, rozšířit si čertovský slovník nebo si sáhnout do pekelného kotle. Dospělí mohou zavzpomínat na své dětství.
Druhá poeticky laděná výstava nese jméno Je přece Štědrý večer…, přibližuje kouzlo doby, kdy děti věřily na Ježíška, a ozdobený stromeček nebyl jen komerční záležitostí. Poprvé se zde veřejnosti představuje muzejní sbírka starožitných ozdob, pohlednic, hraček a vánočních dekorací z 19. a počátku 20. století. Na návštěvníky čeká vůně jehličí a perníčků, vánoční melodie ze starých hracích strojků i historický betlém. Výstava ukáže, jak dříve probíhaly přípravy na Vánoce, zejména v kuchyni, připomene staré zvyky a recepty na cukroví našich prababiček i dávno zapomenuté vánoční příběhy. I zde je prostor pro hraní – přímo na výstavě je umístěna dílnička, kde si lze hrát nebo vyrábět vánoční ozdoby a přání. Pro zájemce je také připravena série vánočních dílen, tematicky přizpůsobených starým tradicím či svátkům, např. sv. Lucie či sv. Barbory. Děti si budou vyrábět adventní věnce, vrkoče ze sušených plodů, krušpánku a ovoce, ochutnají kočičí tanec, šišky s mákem, cmundu a muziku, v lednu si například ozdobí hromničky.
Na sobotu 13. prosince je nachystána speciální celodenní dílna. Proběhnou Čertovské vánoce na Špilberku s vánočními trhy, ozdobeným stromečkem na nádvoří, hudebním a divadelním programem, punčem a opečeným buřtem. Vůbec poprvé bude na nádvoří hradu stát letos vánoční strom. Výstavy lze navštívit do 25. ledna příštího roku.
TIBOR DÁVID