
V galerii Vinný sklípek na Orlí se otevřel
1. salon výtvarného umění
22.11.2016 19:55
Vinný sklípek v centru Brna na Orlí 1 je nejen příjemným místem k posezení u dobrého vína, ale znám také jako galerie prezentující díla výtvarných umělců a fotografů. Výstavy tu mají již letitou tradici, v té poslední představil své obrazy Dalibor Borovec. Jeho bratr František Borovec, grafik a designér, před časem inicioval myšlenku salonu – společné výstavy více tvůrců spjatých přátelskými pouty, blízkostí ke galerii, sklípku, sklence kvalitního vína i věkem od středního k nekonečnu. Obdobné či shodné rysy a apetence však na vystavených dílech nehledejme. Nejde o skupinu téhož tvůrčího směřování či příslušnosti k nějakému společnému uměleckému směru. Každý z vystavujících – a je jich celá plejáda, se prezentuje vlastním osobitým rukopisem. Většinu netřeba představovat, někteří jsou známi víc z jiné – stěžejní činnosti, které se ve svém životě profesně věnovali. Stručné charakteristiky jsou převzaty z materiálu zpracovaného a předneseného úvodem Františkem Borovcem.
Mirka Oberreiterová – jasně vymezená malířská technika, výrazný rukopis. Pevné místo nejen v brněnské malbě.
Jindřich Plotica – sochař, malíř, restaurátor, šperkař. Výjimečná šíře záběru, dokonalé uchopení řemesla.
Libor Sigmund – učitel, herec, humorista, grafik, malíř. Vše s bravurou a jemu vlastním tempem.
Petr Hajda – malíř. Dokonale zvládnuté i staré, zapomenuté postupy.
František Borovec – grafický designér. Návraty k ilustraci a kresbě, objevné postupy a techniky.
Miroslav Dolejš – technik. Mimořádný zjev počítačové grafiky. Přesný součet s neobvyklým účinkem.
Vladimír Blažek – dokonalá znalost kresby, neukojitelná touha malovat svět. Barva má podružnou roli.
Arnošt Bláha – živelnost až nezkrotnost. Kolorista, jemuž malý formát je opravdu malý.
Laco Garaj – překvapivá kloubení barvy, linie a světla.
Valér Kováč – chirurg skla. Poezie v materii objevená a odkrytá, i malířskými prostředky nalezená.
Dalibor Borovec – zdatný krajinář. Poslouží i klasické tiskařské techniky.
Zdeněk Müller – brilantní kreslíř. Pastel a rukopis architekta. Dynamika vývoje kresby chybějící mnohým z mladších generací.
Výstavu zahájilo slovo F. Borovce a představení Divadla klauniky, které dává vystoupit na divadle i mentálně retardovaným. „Ti, kteří jsou sic dospělí, přitom však navždy zůstanou dětmi,“ přenesli přítomné do šantánového reje, přítomní pánové byli pak zváni a bráni k tanci. Zaznělo pozvání k návštěvě představení „Malé velké kabaretní panoptikum“, které se bude konat 23. prosince v Divadle Bolka Polívky. Čas byl i na přednes veršů Aloise Mikulky. Následovala nekomponovaná, volná prohlídka vystavených děl a posezení u přátelských stolů se sklenkami vína.
Výstava je prodejní, v době předvánoční může oslovit k zakoupení pěkného dárku. Zahájena byla 21. listopadu, potrvá do konce ledna 2017.
JAROSLAV ŠTĚPANÍK
Foto z vernisáže: Jaroslav Bobek