Umělci partnerského Tatarstánu zazářili v Brně

21.03.2018 18:10

    Umělci Filharmonického hudebně-literárního souboru z Kazaně v Republice Tatarstán zavítali do partnerského Jihomoravského kraje. Pod vedením uměleckého vedoucího, zasloužilého umělce Republiky Tatarstán Vladimira Vasiljeva uspořádali v Brně v historickém sále Konventu Milosrdných bratří se znamenitou akustikou koncert klasické hudby.

    Tatarstán je republika na Volze při cestě z Moskvy na Ural se špičkově rozvinutým průmyslem od zpracování ropy po výrobu vozidel, letadel i kosmických zařízení s třikrát větší produktivitou práce i mzdami, než je průměr Ruské federace. Tato krásná bohatá země se vyznačuje křesťanskou i muslimskou kulturou. Mistrovskému podání tatarských i ruských národních písní a instrumentálních skladeb evropských autorů naslouchali v Brně mj. hejtman Jihomoravského kraje, europoslanec či generální konzul Ruské federace v Brně.

    Např. národní umělec  Republiky Tatarstán Georgij M. Ibušev předvedl dokonalým tenorovým zpěvem v sólu i společně tatarské národní písně. Zasloužilý umělec, koncertní mistr Roman J. Čujnov preludoval na klavír mj. s houslistkou Darjou V. Levanovou třeba Vivaldiho Čtvero ročních období, část Léto nebo Fibichův Poem. Držitelka ocenění mezinárodních soutěží Gulnara Ch. Bajnazarova (zpěv, soprán) nadchla publikum i Dunajevského Pozdravnou písní. Naopak šéf souboru Vasiljev (bas) se blýsknul provedením známých ruských národních písní "Ej, uchněm" a "Dolů po Petrovské."

    Umělečtí hosté z Tatarstánu se v Praze zúčastnili volby prezidenta Ruské federace. Tato republika i Jihomoravský kraj si vzájemně mají co nabídnout nejen v umění, ale také v průmyslu, nových pokrokových technologiích a ve vědě i výzkumu.  (vž)