Premiérový koncert v Sále Milosrdných bratří

Trio Bohémo se představuje…

17.04.2019 07:20

    S mladým umělcem Janem Vojtkem jsme se poprvé setkali před několika lety na tiskové konferenci v Brně-Tuřanech. Návštěvníky v odbavovací hale na letišti překvapil bravurní hrou na klavír. Pak jsme se viděli ještě několikrát. V závěru roku 2017 nás pozval na koncert komorního sdružení Trio bez jména do barokního sálu bývalého hospitálu Konventu Milosrdných bratří v Brně. Společně s ním se představily studentky Janáčkovy akademie múzických umění Martina Jasanská (housle) a Diana Kadysheva (violoncello). Koncert z díla Ludwiga van Beethovena poskytl návštěvníkům neobyčejné zážitky.

    Jan Vojtek hraje na klavír od pěti let. Letos dokončí bakalářské studium na Akademii Franze Liszta v Budapešti. Absolvoval stáž na Tokio College of Music v Japonsku. Byl jedním z laureátů projektu L´Europe du Piano. Na mezinárodní soutěži Euregio Piano Award získal zvláštní cenu za provedení Janáčkovy Sonáty 1. X. 1905. V současné době se připravuje na koncerty v Maďarsku i v České republice. Nezapomíná ani na rodné Brno. Spolu se svými přáteli Kristinou Vocetkovou a Matoušem Pěruškou se představí jako Trio Bohémo v úterý 23. dubna 2019 v 19.30 hodin – opět v Sále Milosrdných bratří ve Vídeňské ulici 228/7.

Trio Bohémo. Zleva: Jan Vojtek, Kristina Vocetková a Matouš Pětruška.

    Kristina Vocetková studuje magisterský program na Lisztově akademii v Budapešti. Patří k nejúspěšnějším českým violoncellistkám nastupující generace, je aktivní v sólové i v komorní hře. Loni zvítězila na mezinárodní Rubinsteinově soutěži v Berlíně. Houslista Matouš Pěruška absolvuje doktorandské studium na Akademii múzických umění v Praze. Vyhrál několik mezinárodních houslových soutěží, předloni se stal jedním z finalistů Pražského jara. S Kristinou Vocetkovou spolupracuje už dlouhá léta. Společně získali i některá ocenění, například v soutěži Nadace Bohuslava Martinů či Cenu Zoltána Kodálye.

    Na premiérovém koncertu Tria Bohémo zazní barvitý program z děl Ludwiga van Beethovena, Vítězslava Nováka a Sergeje Rachmaninova. „V první půlce to bude Beethovenova Sonáta pro violoncello a klavír c dur, doslova nabitá hudebním děním vteřinu po vteřině, a poté Novákovo trio Quasi una Ballata, vystavěné na českých a slovenských motivech,“ informuje Jan Vojtek. „Druhá polovina koncertu bude patřit velkolepému Rachmaninovu Elegickému triu č. 2. Posluchače bezpochyby vtáhne svou hloubkou, hudební architekturou i úchvatnou technikou.“

    Koncertní a společenský sál ve Vídeňské ulici je díky vynikající akustice a jedinečné atmosféře celého prostoru vhodný především k pořádání komorních koncertů. V podání mladých úspěšných umělců se i tentokrát máme na co těšit. Bude to bezpochyby velice příjemné zakončení letošních velikonočních svátků. Vstupenky lze objednat na https://www.moozic.cz(jbo)