Thálie pro Brno

01.04.2015 13:45

    Rodem z Prahy (1930) po prvním angažmá v Českých Budějovicích zakotvila v roce 1967 Zdeňka Kareninová v Brně a zdejším operním souboru. Jako sólistka si získala umělecké renomé a respekt, úspěšně ztvárnila řadu hlavních postav a náležela k nejobsazovanějším pěvkyním. Její oblíbenou rolí byla Verdiho Aida, ale také Kostelnička z Janáčkovy Její pastorkyně. Nezapomenutelných postav v jejím provedení by bylo možno jmenovat celou řadu, Z. Kareninová náleží k těm, kteří vytvářeli obraz umělecké kvality brněnské opery. Po zásluze obdržela brněnská pěvkyně v roce svého významného jubilea Cenu Thálie za celoživotní dílo.

    Domovská scéna jí věnovala představení opery Aida v Janáčkově divadle v poslední den letošního března. Emeritní pěvkyni možno vídat i dnes, byť již jen v roli divačky, při premiérových představeních v divadle, kterému věnovala nejdelší a zásadní část své umělecké dráhy.

    Již při premiéře zdramatizovaných Gogolových Mrtvých duší v Městském divadle Brno (20. 9. 2014) bylo zřejmé, že inscenace ve skvělé režii Hany Burešové ozdobená jedinečným ztvárněním ústřední role lišáckého podvodníčka Čičikova Michalem Isteníkem, bude nepochybně aspirovat na ocenění. Mrtvé duše se staly ozdobou uplynulé činoherní sezony v brněnském Městském divadle. Naturelu nadaného M. Isteníka role dokonale sedla, svůj talent zde mohl plně rozehrát. Právem mu porota Thálie přisoudila titul „herec roku 2014“ v kategorii Činohra.

    Michal Isteník (1983) nastoupil do MdB hned po ukončení studia na JAMU v roce 2008. Brzy upoutal ve více rolích, v roce 2011 získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku 2011. K té si nyní připisuje další významné ocenění. Lze se jen těšit na další role v podání sympatického brněnského herce, který také dlouhodobě spolupracuje s Buranteatrem a hostuje i na dalších scénách.  (št)

 

Michal Isteník a Zdenka Kareninová.

Foto: Jef Kratochvil a archiv Národního divadla Brno