Hudební lahůdky:

Tentokrát Versailles a doba Krále Slunce

04.12.2015 12:10

    Zámek ve Versailles se proslavil velkolepými slavnostmi s hudbou i tancem, které provázelo zlato, zrcadla, lesk a noblesa. Jak ale královský dvůr Ludvíka XIV. oslavoval čas klidu a míru, kdy očekáváme narození Ježíška?

    Na tuto otázku nabídnou odpověď Hudební lahůdky, samozřejmě hudbou: adventní a vánoční z královské kaple Krále Slunce Ludvíka XIV. Tehdejší dobu i sváteční atmosféru přiblíží soubory Plaisirs de Musique a Barocco sempre giovane. Sólisty jsou Dora Pavlíková (soprán), Markéta Cukrová (mezzosoprán), francouzský kontratenor Jean-Sébastian Beauvais a hráč na violu da gamba Petr Wagner.

    Návštěvníci si vyslechnou skladby barokních mistrů. V podání Plaisirs de Musique se sólisty v orchestrálním zpracování Marc-Antoine Charpentiera (16431704) a vánoční moteta z per slavných skladatelů, jako jsou Jean-Baptiste Lully (16321687) či André Campra (16601744). Pod uměleckým vedením loutnisty Jana Čižmáře, v programu zazní také lidové koledy.

    Sváteční atmosféru umocní i místo konání, kterým je refektář Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí 1a na starém Brně. Koncert s názvem Vánoce ve Versailles se koná v pátek 11. prosince od 19.30 hod.  (št)

 

Jan Čižmář.