Spirituály v podání pěveckého kvarteta QVOX

21.10.2019 09:45

    Soubor QVOX je uskupení čtyř profesionálních zpěváků, kteří působí v různých pěveckých i hudebních oblastech a které sjednocuje posedlost zpěvem, zvědavost a hledání neotřelých témat. Od svého založení v roce 1997 za sebou mají dlouhou historii koncertů a vydaných CD. Zpívají á cappella, tedy bez doprovodu a svými barevnými hlasy dokáží vykouzlit neopakovatelnou atmosféru.

    15. října v barokním sále Místodržitelského paláce předvedli posluchačům pořad s názvem Deep River, černošské spirituály a tradicionály. Písně černých obyvatelů Ameriky, plné touhy, bolesti i naděje, vložené do křesťanství, ale i písně vtipné a veselé. Zpívali anglicky, ale před každou písní jeden z kvarteta přednesl překlad textu. Už tato recitace byla procítěná, ale samotné spirituály byly naplněné emocemi a prožitkem. Čarování s barvou jednotlivých hlasů, dva tenoři, baryton a bas, umožnilo barevnou zvukovou paletu. Party měli rozdělené tak, že bezprostředně na sebe navazovali a vždy jeden vykoukl se sólem, ke kterému ostatní dělali podkres.

    Petr Julíček, tenor, s příjemnou měkkou barvou, Tomáš Badura, s poněkud tmavším tenorem, Tomáš Krejčí, baryton a umělecký vedoucí souboru a hlídač temp a intonace a Aleš Procházka s neuvěřitelným hlubokým basem a s hutnou barvou. To jsou zpěváci, kteří se netají tím, že je tohle působení nesmírně baví, dávají do přednesu srdce a přitom je jejich výkon neuvěřitelně vyrovnaný akusticky i barevně.

    Večer věnovali přednesu spirituálů a gospelů, tedy písním Afroameričanů, kteří v otroctví přijali křesťanství a příběhy o odchodu z egyptského otroctví či o tom, jak se člověk může dostat do nebe, převzali do svých náboženských představ. Vrozená muzikalita a schopnost zpívat několikahlasé sbory bez přípravy, je základní vlastností, která tuto etnickou skupinu charakterizuje. Dnes je to již samostatné odvětví hudební kultury, které získalo své místo v repertoárech zejména mužských sborů. Kvarteto QVOX nevyjímaje.

    Přistoupili k interpretaci s obrovskou radostí a nábojem, který se přenášel do publika a vytvářel skvělou náladu. Celý večer dokázali udržet při zpěvu a´cappella přesnou intonaci i rytmus. Písně jako Já do nebes dojdu na každý pád, Zpomal a stůj, vozíku milý, Můj Bůh je skála, Až přijede vůz, Deep River a další byly procítěné, nechyběly však ani humorné kousky jako závěrečné Zvířátka už jdou, což zaručilo nadšený potlesk.

    Koncert kvarteta QVOX předčil všechna očekávání, přinesl vynikající hudební zážitek i skvělou zábavu.  Za to je třeba vzdát souboru hold a dík za příjemný večer.

KARLA HOFMANNOVÁ