Slovenský folklor ve valašském skanzenu v Rožnově

05.08.2015 15:15

   Jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře, XVII. mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR Jánošíkov dukát 2015, pořádají od 7. do 9. srpna ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Obec Slovákov v ČR, Folklorní sdružení Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Svetové združenie Slovákov.

    V rožnovském Dřevěném městečku vystoupí více než dvě desítky folklorních souborů a skupin z ČR, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, i špičkové soubory a sólisté ze Slovenska a slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Francie, Srbska a Maďarska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Romové a Řekové. Ve výstavních prostorách Sušák bude od pátku výstava „Krajiny môjho srdca“ fotografa Mariána Béreše, rodáka z Košic, který spojil svůj život s Karlovými Vary.

    Sobotní večerní pořad nazvaný „Raz tak, raz inak…“  je věnovaný charakteristickým mužským a ženským tancům ve slovenských regionech. Předcházet mu bude program dětských folklorních souborů „Zahrajme sa…“, tradiční program „Od Tatier k Šumave“, v němž se představí šest souborů z ČR, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků - Slováků, a program krajanských souborů a zástupců minorit „Aký kraj, taký mrav“. Festival pamatuje i na spoluobčany se zdravotním hendikepem  především pro ně a jejich kamarády je připraven sobotní odpolední pořad „Pesničky bez bariér“který se koná pod patronací Nadace Agrofert.

    Příznivci festivalu s napětím očekávají zábavné a soutěžní pořady: 15. mezinárodní „Mistrovství Valašského království ve stloukání másla“, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka, Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre), anebo Malá škola tanců z Klenovce (pod vedením Stanislavy Zvarové, ve spolupráci s členy FS Vepor z Klenovce). V neděli určitě zaujme program pěveckých skupin a sólistů nazvaný “Keď si ja zaspievam”. Účinkující, hosté i diváci se rozloučí na galakoncertu “Z rodného kraja”. Na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci pozorovat mistry lidového řemesla při práci a třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

    „Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly Zlínského kraje i celé republiky. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.  (vž)