Saudek a Saudek 80 na Špilberku

12.2.2015 22:15

    Jan a Kája Soudkovi jsou dvojčaty, kterým letošní rok přináší osmdesáté narozeniny. Jan je kontraverzní a extravagantní osobností, která stylem svého jednání vzbuzuje rozporné reakce od sympatií po averzi. Také jeho tvorba naplněná erotikou a sexualitou vzbuzuje na jedné straně obdiv, na druhé rozhořčení. Nikdo mu však nemůže upřít, že je jedním z našich nejznámějších a nejvýznamnějších fotografů, jehož dílo získalo mezinárodní ohlas a uznání.

    Kája se stal brzy domácí „ikonou“ milovníků komiksů i sci-fi. Výrazný kreslíř inspirovaný americkým stylem nebyl minulým režimem přijímán s nadšením, i tak se však dokázal prosadit. Vekou a širokou odezvu získal spoluprací s režisérem Milošem Macourkem na filmu Kdo chce zabít Jessie (1966). I v nesnadných podmínkách normalizace dokázal ve své tvorbě pokračovat a úspěchy překročil hranice republiky. Velkou ztrátu a konec jeho tvorbě přinesl rok 2006, kdy po nešťastné nehodě upadl do komatu, ve kterém zůstává dodnes.

    V jižním křídle Špilberku se 12. února otevřela retrospektiva tvorby obou bratrů, kteří se různou formou zřetelně zapsali do soudobého českého výtvarného umění. Výstava představuje sto třicet exponátů ze sbírek Zdeňka Kočíka, provozovatele Gallery of Art Prague, a je první ze série výstav, které se k životnímu jubileu bratrů budou konat. Po výstavě v Muzeu města Brna na Špilberku, která potrvá do 12. dubna 2015, bude následovat pražská ve výše uvedené galerii se sídlem na Staroměstském náměstí.

    Výstava je retrospektivou díla obou umělců. (Od padesátých let do současnosti u Jana, u Káji do devadesátých let.)

    Tiskové konference v „předvečer“ vernisáže se jako hosté zúčastnili manželka Káji Saudka, dcera Berenika a provozovatel Gallery of Art Prague Zdeněk Kočík. První ze jmenovaných prozradila, že k seznámení s budoucím manželem došlo v Brně před lety na výstavě v Domě pánů z Kunštátu, i to, že ona jako jediná v rodině nemá výtvarné nadání. To naopak má dcera Berenika, která, jak vystihl Z. Kočík, jako by vypadla z okénka komiksu jejího otce. Je nadanou výtvarnicí, a jak sama sdělila, v Praze připravuje dvě prestižní výstavy, jedna z nich se bude konat v Tančícím domě.

    Součástí brněnské výstavy je i prodejní obchůdek, kde si návštěvník může vybrat a zakoupit za příznivé ceny řadu suvenýrů ze saudkovskými motivy, ale i signované plakáty a reprodukce v limitovaném nákladu.  (št)

 

Foto: Miloš Strnad