Rozmarné léto uvede přehlídku nového cirkusu

13.02.2018 11:15

    Postavit v brněnském parku Lužánky cirkusový stan! Takový byl nápad vedení Národního divadla Brno, hledajícího řešení náhle vzniklého nedostatku scénického prostoru, způsobeného rekonstrukcí Janáčkova divadla. Rozhodnutí umístit pod šapitó inscenaci slavného Vančurova Rozmarného léta (premiéra bude 23. února) bylo nasnadě a herci pod vedením režiséra Jakuba Nvoty již od listopadu pilně cvičí, aby zvládli nejen žonglování s Vančurovými slůvky a větami, ale také kousky na visuté hrazdě a akrobatických kruzích, aby se Arnoštek mohl před zraky publika projít po laně.  Zkrátka – prostředky nového cirkusu budou mít v nové inscenaci když ne hlavní, tedy významné slovo.

    V představení uvidíme v roli Antonína Důry Petra Halberstadta, abého Rocha ztělesní Martin Sláma, majora Huga Michal Bumbálek, Kateřinu Důrovou Tereza Groszmannová. V roli kouzelníka  pohybu na laně Arnoštka uvidíme Jakuba Šafránka a jeho půvabnou průvodkyni životem v maringotce ztělesní Annette Nesvadbová. Role klaunů připadly Martinu Siničákovi a Haně Tomáš Briešťanské. Brněnské publikum se může těšit na 29 repríz od 1. března do 8. června, kdy mise cirkusového šapitó v Lužánkách skončí.

    Mezitím ovšem – a to je mimořádná přidaná hodnota nápadu NDB s cirkusovým stanem – se barvité vypravování slavného Vančurova díla prolne s programem Mezinárodního festivalu nového cirkusu, divadla a hudby, který slibuje vynikající produkce ze všech koutů světa. Publikum se může těšit na pestrou žánrovou paletu od akrobacie a kabaretu až po koncerty kvalitní hudby. V lužáneckém šapitó vystoupí Loosers Cirque Company (ČR) – vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent a dalších performerů z řad tanečníků a akrobatů. Uvedou dvě “novocirkusová” představení – Kolaps a The Losers(s). Unikátní spojení divadla, cirkusu a folkloru a průnik tradičního a moderního přístupu v divadelním umění předvede Cirkus Younak (SR, ČR, Rakousko, Španělsko) ve velkolepé cirkusové show s ústředním hrdinou Jurou Jánošíkem. Izraelsko-švýcarská dvojice Esther a Jonas Slanzi (Cirque E1NZ-ZWÄI) představí půvabný příběh o svobodě dvou bytostí v jedinečné syntéze divadla a současného švýcarského cirkusu. Německá muzikantská dvojice Gogol & Max uvede koncert plný gagů, skečů, akrobatických kousků a hudební virtuozity v klauniádě, ve které zahrají na dvacet hudebních nástrojů. Obdivuhodnou hru těla a světla nabídne pohybové divadlo italsko-švýcarského dua cie. Circoncentrique – Respiro, kabaret plný magie, iluze, cirkusového umění a humoru nabídne kanadsko-americké duo Strange Comedy.

    Součástí festivalu bude také sedm hudebních produkcí – 100 zvířat, Chantal Poullain, Midi Lidi, Petr Bende, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Jiří Schmitzer a Radúza.  (jac)

 

Nahoře: Gogol & Max, Loosers Cirque Company, dole: Strange Comedy, Cirkus Younak. (Foto: archiv)