Výstava, autogramiáda a workshop v brněnské Galerii Pekařská

Robert Vano: Fotka nemusí být ostrá

06.05.2016 08:45

    Robert Vano. Jméno slovenského fotografa žijícího v Praze většinou dobře znají nejen milovníci fotografií. Vídáme ho v televizi, čteme rozhovory v novinách a časopisech, navštěvujeme jeho výstavy. Pochází z Nových Zámků, je mu 68 let, po maturitě emigroval do USA, kde se uchytil jako kadeřník, vizážista, maskér a asistent fotografů. V roce 1984 se postavil na vlastní nohy a stal se profesionálním fotografem. Působil a vystavoval v New Yorku, Paříži, Londýně a Miláně.

    Od roku 1990 žije v Praze. Fotografuje hlavně černobílé akty a portréty na klasický film, nebo používá málo známou techniku platinotypie. Napsal několik publikací, na dalších spolupracoval. Jednu z posledních – Fotka nemusí být ostrá – představil v minulých dnech na vernisáži své výstavy v Galerii Pekařská v Brně. Kniha vychází z autentických rozhovorů Roberta Vana a Soni Lechnerové, bývalé šéfredaktorky časopisu Československá fotografie. Poutavé vyprávění doplněné dosud nepublikovanými obrázky čtenářům umožňuje nahlédnout do jeho soukromí, připomíná časy autorova dětství i nelehkých začátků v emigraci. Charismatický fotograf vypráví o svých profesionálních zkušenostech, o práci, fotografii, lásce a životě.

    Černobílá kolekce pětadvaceti fotografií, nesoucích stejný název jako knižní publikace Fotka nemusí být ostrá, pochází z období let 1984–2015. Pro mnohé diváky je možná překvapivé, že Robert Vano, který vyniká především v módní fotografii, se dal i na fotografování portrétů a zátiší. Významná část snímků je záměrně neostrá. Je to jedna ze specifik autorovy tvorby – odkazuje na neomezené možnosti vnímání fotografie a tvorbu světových autorů, jakými jsou například Lillian Basman, Sarah Moon, Richard Avedon či David Hamilton.

    Součástí výstavy bude i workshop pro milovníky fotografie. Mnohé prozradí už jeho název – „Naučte se fotit portrét s Robertem Vanem“. Zájemci získají nové a cenné informace, inspirace, tipy či nejrůznější triky a doporučení přímo od autora. Nejúspěšnější účastníci workshopu navíc získají i praktický dárek – oblíbený program pro úpravu fotografií Zoner Photo Studio. Pořadatelé vzkazují: „Je jedno, zda jste amatérským či začínajícím profesionálním fotografem, pokud se chcete posunout vpřed, jste u nás vítán.“

    Workshop s Robertem Vanem se uskuteční v sobotu 21. května od 10 do 17 hodin přímo v Galerii Pekařská. Počet účastníků je z pochopitelných důvodů omezen, proto neváhejte s přihláškou. Výstava bude na brněnské adrese Pekařská 52 přístupná až do 22. června 2016.  (jbo)

 

Foto z vernisáže a autogramiády: Jaroslav Bobek