Provázci nabídnou Fidlowačku, alžbětinské slavnosti i festival na Špilberku

27.05.2015 10:45

    Fidlowačka aneb Kde domov můj? s podtitulem Národní karaoke je prvním dílem provázkovského cyklu „Smějící se bestie“. (Časově mu předcházelo uvedení následných dílů tohoto projektu.) Fraška Josefa Kajetána Tyla při premiéře (1834) propadla, dalších třiaosmdesát let se nehrála a ani později není považována za „to nejlepší od J. K. T“. Díky školním osnovám byl množství dětských generací titul znám, málokdo ze školáků však věděl, co vlastně fidlovačka je. – Nuže: jedná se o ševcovský nástroj k uhlazování kůže. Každý žák ovšem věděl, že právě v této Tylově hře, ponejprv zazněla píseň Františka Škroupa „Kde domov můj“, která se později stala národní hymnou a dnes nám vhání slzy do očí při vítězství našich hokejistů.

    Fidlovačka („aneb žádný hněv a žádná rvačka“) bude uvedena v Huse na provázku v premiérových představeních 29. a 30. května. Z původního Tylova textu obsáhne tak deset procent. Režisérka Anna Petrželková v inscenaci využívá kombinaci se třemi divadelními texty autorů Huberta Krejčího (Ze života hmyzu pražské periférie), Ladislava Smoljaka (Hymna aneb Urfidlovačka) a Egona L. Tobiáše (Aktovka o jedné neznámé).

    Podle šéfa Husy na provázku Vladimíra Morávka jsou smích a humor jakousi českou entitou, prostředkem redukce frustrace v národní historii časté, i specifickou osobitou schopností zasmát se vlastnímu já. Odtud název „Smějící se bestie“ jako pojítko představení celého cyklu. Tentokrát bude v pozornosti jeden ze symbolů národa a státu: hymna a její peripetie a percepce v pochodu generací. „Co vypovídá o české mentalitě? O naší národní hrdosti…? Na to s humorným nadhledem a patřičnou komediantskou drzostí, ale i snahou dobrat se podstaty věci“ chtějí nahlédnout a tento pohled nabídnout divákům tvůrci inscenace.

    Ve dnech 17. až 19. června otevře Husa divákům svou Alžbětinskou scénu k představením pod širým nebem. Hrát se bude:

17. 6. v 19. hod. – Dvojí proměna, aneb co je blbějšího než divadlo? (Dvě divadla) – Finále „Smějících se bestií“.

21:30 – projekce legendární inscenace P. Scherhaufera Commedia dell´ Arte.

18. 6. v 19 hod. – Moc art aneb Amadeus v Brně (Strašná mela!)

20:30 – Big Beatles – Revolution! (Koncert provázkovské kapely Big Beatles).

19. 6. v 19 hod. – Fidlowačka aneb Kde domov můj?

    Po skončení (cca 21:30) budou krejírovat zouváci boží ze vsi do vsi (velká muzikantská legrace, vystoupí snad i těleso Bambini má bratra.)

    Závěr sezony: Provázek na hrad!

    Ve dnech 26. až 30. června se bude konat provázkovský festival na Špilberku. V hradním prostředí se několikrát odehraje „věčně zelená“ Balada pro banditu, ale i další představení. Program včetně doprovodných akcí a filmových projekcí na:

https://www.provazek.cz  (št)