Mezinárodní umělecký projekt Nuclear Kids 2014 zamířil do Brna

Proplétají se v labyrintech dětství

08.08.2014 20:25

    Je jich téměř osmdesát, pocházejí z osmi zemí světa a jedno mají společné: talent, obrovské nadšení a radost, kterou rozdávají ostatním. Povětšině jsou to děti z rodin zaměstnanců ruské Státní korporace pro jadernou energii Rosatom a zahraničních partnerů. Musely absolvovat soutěž, ukázat svůj talent, herecké nadání a schopnost uchvátit publikum. Šanci dostaly i děti z Česka a Slovenska.

    Řeč je o muzikálu „Labyrinty dětství“, jehož protagonisty (je jim 11 až 16 let) jsme měli možnost sledovat v pátek 8. srpna 2014 v brněnském Sono centru. A řekněme rovnou, že to byla příjemná podívaná. Představení se scenáristům, choreografům a režisérům povedlo, výkony většiny dětí bych bez nadsázky označil za vysoce profesionální. Za zmínku stojí rovněž unikátní scéna s využitím neobvyklých světelných efektů. Autorem hudby je známý ukrajinský skladatel Grigorij Němirovskij, který dlouhodobě působí v Německu.

    Muzikál „Labyrinty dětství“ je jakýmsi kaleidoskopem, pestrou směsicí povídek o ztělesněných dětských touhách stát se co nejrychleji dospělými. Děti vyprávějí prostřednictvím písní a tanců svůj muzikálový příběh, snaží se čelit různým výzvám, často se zaplétají do vtipných a kuriózních situací. Nepadne jediné české slovo. Díky ohromnému talentu, vášni a energii dětských herců však není zapotřebí překladu, příběh je zřejmý i beze slov. Muzikál rozhodně pobavil nejen děti, ale i dospělé. Koneckonců – kdo z nás by alespoň někdy nesnil o návratu do dětství?

>>><<<

    Na scéně vidíme labyrint, v němž děvčata a chlapci hledají vstup do života dospělých. A toto je dvanáct příběhů, které se postupně rozplétají před našimi zraky:

    * Muzikálová hrdinka ráda zpívá, necítí se však připravena plně se oddat pěveckému umění a cvičit ve dne i v noci…

    * Děti se rozhodly – v touze být jako dospělí – provést soud se svým spolužákem…

    * Výtečná žákyně musí zvážit, zda pomůže rodičům, kteří se dostali do tíživé životní situace, nebo delfínovi…

    * Čtrnáctiletý chlapec se dvoří rodičům své přítelkyně, předstírá, že už je dospělý, nakonec ale pochopí, že není připraven na rodinný život…

    * Tři kluci sní o svobodě, utečou před rodičovskými zákazy a vydají se na dlouhou cestu kolem světa…

    * Dvě soupeřící moderátorky školního televizního programu se přou o svoji popularitu, hledají taktiku informační války, a nakonec proti sobě poštvou všechny žáky…

    * Přátelé při rybaření přemýšlejí, kdo stvořil tento svět…

    * Mladík nemůže najít východ z labyrintu, dostává se stále hlouběji do spletitých cest…

    * Chlapec a děvče utekli od rodičů, navzájem se hledají v nepřehledném bludišti…

    * Dívka chce, aby její mladší bratr věřil, že existují nadpřirozené bytosti, nechce ničit jeho iluze…

    * Dva přátelé horlivě diskutují o tom, jak zařídit, aby už nikdy nebyly války…

    * Režisér není spokojen a výkonem herců ve školní divadelní hře, vznikají spory a konflikty, je třeba najít kompromis…

>>><<<

    Profesionální pedagogové, choreografové a režiséři připravovali muzikál po dobu tří týdnů. Po slavnostní premiéře v Petrohradu se děti vydaly na turné po Rusku a dalších státech – přes Jekatěrinburg a Čeljabinsk do Brna, v pondělí 11. srpna se představí v Bratislavě a poté zamíří do Moskvy, kde je čekají dvě závěrečná vystoupení na scéně divadla Et Cetera.

    Mezinárodní charitativní projekt Nuclear Kids 2014, jehož součástí je i muzikál „Labyrinty dětství“, rozhodně stojí za pozornost. Letošní ročník je v pořadí už šestý a lze jen doufat, že nikoliv poslední. Soudě podle reakcí diváků, kteří seděli v mé blízkosti, se brněnské představení velice líbilo. Mně určitě…

JAROSLAV BOBEK

 

Foto: autor