Fotoobrázky Evy Pilarové a Heleny Štefanové

Pro radost sobě i ostatním

24.01.2019 16:15

    Kdo by neznal Evu Pilarovou? Jméno slavné brněnské rodačky je neodmyslitelně spjato především s hudbou a zpěvem. Je trojnásobnou držitelkou Zlatého slavíka, získala Zlatou Bratislavskou lyru, Zlatou Děčínskou kotvu, medaili Za zásluhy I. stupně a mnoho dalších ocenění. Před nedávnem byla poctěna i Cenou Jihomoravského kraje.

    Její velkou radostí a láskou je nejen zpěv, ale i fotografování. Tomuto koníčku se věnuje už hezkou řádku let. Fotografovala exotické krajiny, vzdálená města, západy slunce nad mořem, nádhernou Havaj, klokany v Austrálii... Fotoobrázky, jak své snímky sama nazývá, vystavovala na mnoha místech České republiky, ale také ve Vídni, Moskvě, Doněcku, Bratislavě, v Berlíně i jinde. Celkem na 91 výstavách. Fotografie z její autorské dílny nechyběla ani na výstavě „Múza očima múz“ v galerii v Chicagu.

    Eva Pilarová občas vzpomíná na své fotografické začátky. Prvního tatínkova fotoaparátu se „zmocnila“, když jí bylo šest let. Byly to nesmělé pokusy, ale vytrvala, časem se jí začalo dařit. Velkým zlomem byl první digitální fotoaparát a následně i setkání s fotografem Josefem Loudou, který paní Evu fotografoval pro televizní časopis. Vysvětlil jí, jak lze obrázky upravovat na počítači. Velice ji to zaujalo. Následovaly hodiny a hodiny tvrdé práce, v roce 2005 první výstava v Praze a poté i nabídky na prezentaci fotografií v zahraničí.

    Časem pomyslně spojila své síly se sestřenicí Helenou Štefanovou, která má rovněž dlouholeté zkušenosti s fotografováním. V roce 2013 uspořádaly první společnou výstavu, od té doby jich bylo dalších čtyřiadvacet. Nejnovější prezentaci fotoobrázků Evy Pilarové a Heleny Štefanové mohou Brňané zhlédnout v pobočce Knihovny Jiřího Mahena v Žabovřeskách, v ulici Mozolky 52. Výstava byla zpřístupněna ve středu 23. ledna a potrvá až do konce února 2019. Zatímco v tvorbě Evy Pilarové převládají fotografie architektury, Helena Štefanová se zaměřuje hlavně na přírodu – květiny, motýly, brouky, stromy, vše v nádherných barvách a detailech.

    Paní Helena vzpomíná na své začátky: „První fotoaparát jsem si koupila téměř před půl stoletím. Jela jsem tenkrát na zahraniční vysněnou dovolenou, do tehdejší Jugoslávie. Takové vytoužené zážitky jsem si samozřejmě přála zachovat. Navštívila jsem vetešnictví, něco jako dnešní bazar, a koupila si nejlevnější fotoaparát, který právě nabízeli – za celých 200 korun. Takto vybavena jsem se stala velkou fotografkou a zdokumentovala celou dovolenou.“

    Povzbuzena prvním úspěchem a vyzbrojena drzostí mládí, jak sama říká, se přihlásila do konkurzu na fotodokumentaristku na jedné z brněnských vysokých škol. Měla štěstí, byla přijata. Postupně začala pronikat do tajů fotografování. I když později přešla na jiné pracoviště, svoji zálibu neopustila. Pořizovala obrázky na různých konferencích, seminářích či rodinných oslavách svých kolegů v zaměstnání. Několikrát vyhrála v amatérských soutěžích. Časem si pořídila digitální fotoaparát a své snímky začala ukládat do počítače.

    Při prohlížení fotografií se sestřenicí Evou Pilarovou se jednoho dne zrodil nápad, že by mohly udělat společnou výstavu. „Doposud jsem fotografovala pouze realitu, zatímco Eva s úspěchem upravovala fotografie na počítači,“ říká Helena Štefanová. „Aby výstava měla společného ducha, začala jsem se i já zajímat o počítačové zkreslování. Tak vznikaly moje první digitální úpravy fotografií…“

    Helena Štefanová připravila několik samostatných výstav, mnohem častěji však prezentuje své obrázky společně s Evou Pilarovou. V Brně jsme je měli příležitost vidět například ve společenských centrech v Bystrci a Medlánkách nebo na radnici v Řečkovicích. Vernisáží se většinou účastní obě autorky, paní Eva Pilarová často i zazpívá. Tentokrát jsme se bez ní museli obejít, pro stále trvající zdravotní problémy nemohla přijet. Účastníky vernisáže alespoň pozdravila prostřednictvím telefonu. Přejeme jí, aby se co nejdříve vyléčila a mohla nejen zpívat, ale i pořizovat zajímavé záběry doma či v zahraničí. Hodně zdraví, a příště opět na viděnou!  (jbo)

 

Výstava „Fotoobrázky“ v knihovně v Brně-Žabovřeskách. Autorce Heleně Štefanové přišel blahopřát i country zpěvák a moderátor Waldemar Plch.
(Foto: Jaroslav Bobek)