Nové komorní seskupení mladých umělců

Premiérový koncert Tria beze jména

11.11.2017 13:10

    V Brně vzniklo nové komorní seskupení, ještě nemá ani jméno. Tvoří je tři studenti uměleckých škol – Jan Vojtek (klavír), Martina Jasanská (housle) a Diana Kadysheva (violoncello). S myšlenkou založit poněkud neobvyklé trio přišli mladí umělci letos před jarními prázdninami. Klavírní tria nejsou v Brně (ani na celé Moravě) příliš častá, což tedy nabídnout publiku něco nového, méně obvyklého? Začali zkoušet a připravovat první koncert…

    Hned v úvodu se sluší nové seskupení představit. Brněnský rodák Jan Vojtek studuje na Lisztově akademii v Budapešti, na klavír hraje od pěti let. Jako sólista spolupracoval s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc či Kaunaskou filharmonií. Letos ho čekají sólové recitály ve Francii, Itálii a Japonsku. Další dvě členky hudebního tria studují ve 2. ročníku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Martina Jasanská pochází z Ústí nad Orlicí. Jako hráčka prvních houslí pravidelně hostuje ve Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín nebo v Czech Virtuosi Brno, představila se i s Moravskou filharmonií Olomouc. Violoncellistka Diana Kadysheva pochází z Ruska, u nás žije šestým rokem. Studovala také v Plzni a v Praze. Zapojila se do několika zajímavých projektů občanského sdružení Svět podle Jakuba, podporujícího studium a osobní rozvoj mladých hudebníků.

    „Zatím si říkáme Trio beze jména,“ vysvětluje Jan Vojtek. „Posluchačům chceme dát příležitost, aby nám s hledáním jména pomohli. O přestávce našeho prvního koncertu budou mít možnost napsat na papírky své tipy, vhodit je do připraveného boxu a my si nějaké pojmenování určitě vybereme.“

Trio bez jména: Diana Kadysheva, Jan Vojtek a Martina Jasanská.

    Premiérový koncert Tria beze jména se uskuteční ve středu 15. listopadu v 19.30 hodin v Sále Milosrdných bratří v Brně. Mladí umělci se zaměří na dílo Ludwiga van Beethovena, představí ho ve třech různých formách. Program nebude sestaven pouze ze skladeb pro tria, ale i pro dua či sólové nástroje. V repertoáru nebudou chybět „jarní“ sonáta č. 5 pro housle a klavír, klavírní sonáta č. 2 Moonlight (Měsíční svit), nebo jedna z nejznámějších Beethovenových skladeb – klavírní trio č. 3 c moll.

    Kromě klasických vstupenek (žáci základních uměleckých škol 40 Kč, studenti 60 Kč a dospělí 200 Kč) si mohou návštěvníci zakoupit i tzv. Fair Trade vstupenky za 300 Kč. Jsou určeny pro ty, kteří se rozhodnou mladé hudebníky finančně podpořit. Lidé si mnohdy neuvědomují, že cena za lístek na koncert klasické hudby neodpovídá skutečné ceně, která by pokryla čas a práci muzikantů, nástroje, pronájem prostor a další položky. Členové nově vzniklého tria se chtějí pokusit dosáhnout na svých koncertech opravdové soběstačnosti. Nebude to lehké, ale za zkoušku to určitě stojí. Už teď připravují další vystoupení – zřejmě s novým jménem, které získají po středečním koncertu.  (jbo)