Pozvánka do rajhradského kláštera

04.11.2013 15:55

    Poslední říjnový den v rajhradském benediktinském klášteře byl ve znamení slavnostních chvil. Památník písemnictví na Moravě otevřel druhou prohlídkovou trasu. Monumentální barokní stavba kláštera – dílo slavného architekta a stavitele Santiniho-Aichela (1677–1723) sama o sobě stojí za návštěvu. Když sem příchozí s odstupem nedlouhého času zavítá, vždy je překvapen, jak postupují opravy impozantního, ještě před několika lety zchátralého a zdevastovaného areálu. Výborná myšlenka dát v klášteře prostor moravskému písemnictví se naplnila obsahem v roce 2005, kdy Památník nabídl návštěvníkům prohlídku stálé expozice představující literární Moravu od devátého století do doby téměř současné, ale také prohlídku restaurované historické klášterní knihovny a dalších prostor do té doby skrytých zraku veřejnosti.

    Nová prohlídková trasa v prostorách jižního křídla prelatury začíná chodbou s moderní multimediální expozicí přibližující historii slova a písma. V malé galerii se otevřela výstava věnovaná významné osobnosti výtvarného a literárního Brna: Aloisu Mikulkovi, který letos oslavil osmdesátiny. Ve velkém sále prelatury se představuje dílo básníka Vítězslava Nezvala ve vazbě na město Brno. Nádherný sál dává Památníku reprezentativní výstavní prostor, který dosud postrádal a jenž se nepochybně stane i místem konání různých kulturních akcí a událostí.

    Atmosféra posledního říjnového odpoledne v prostorách rajhradského kláštera byla nejen slavnostní, ale i příjemná. Úvodní slovo pronesl a role moderátora se výborně zhostil ředitel Muzea Brněnska Mgr. Antonín Reček. Příjemnou hudbou celkové ladění podtrhli a shromážděné hosty potěšili Gajdoši. Setkání bylo i časem poděkování a loučení s PhDr. Vojenem Drlíkem, který stál v čele Památníku – pobočky Muzea Brněnska od jeho počátků. Ten byl také ideovým tvůrcem expozicí. Přítomným přiblížil koncepci a pojetí nových prostor i obou právě otevřených výstav.

    Návštěva Památníku moravského písemnictví v Rajhradě stojí to za to. Kdo přijde ponejprv, jistě se po čase opět vrátí. V nejtěsnější blízkosti města Brna se nachází architektonický klenot s expozicemi paměti literární Moravy. A to zkrátka nelze jak  z kulturního, tak z turistického kalendáře vypustit.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: Martina Kloudová