Pozvánka do Moravského Krumlova

16.04.2014 10:20

    V živé paměti je čas, kdy Moravský Krumlov zachránil a pro další generace uchoval monumentální plátna Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Obrazy byly pýchou města a zámku, kde byly vystaveny, a staly se také velkou, prakticky jedinou turistickou atraktivitou, která přitahovala do města a zámku množství návštěvníků. Mnozí si vzpomenou na jedinečnou atmosféru komorních koncertů ve výstavním sále. Město a zámek svůj boj o zachování Muchovy epopeje v místě, které se jí prostou logikou věcí stalo domovským, prohrálo. Rozhodně se však nevzdává a usiluje, aby Moravský Krumlov, i přes velkou a nenahraditelnou ztrátu, byl místem přitažlivým. Samotný renesanční zámek je monumentální stavbou, vyžadující ovšem mnoho úsilí – a především finančních prostředků, než se navrátí k původní kráse. (Dosud je opravena asi desetina). Mnoho zajímavého, nejen pro obyvatele města a nejbližšího okolí, se tu však děje již nyní. Zámek zkrátka žije!

    Před nedávnem proběhla v Rytířském sále vernisáž obřích obrazů Vladimíra Franze, který je nejen známým komponistou. (Široké veřejnosti ho má v povědomí jako jednoho z kandidátů na úřad prezidenta.)

    16. dubna 2014 v 16 hodin se na zámku v nově opraveném prostoru koná vernisáž fotografické výstavy dvou zdejších rodáků, otce a syna se shodným nejen příjmením, ale i jménem křestním. Jiří Sláma a Jiří Sláma představí své reportážní snímky, které mapují události v Jihomoravském kraji za poslední desetiletí. Mezi nimi budou také dosud nezveřejněné fotografie ze zákulisí expozice Slovanské epopeje, které poodhalí její tajemství.

    Návštěvníci vernisáže se budou moci zúčastnit také výstavy obrazů Vladimír Franze, průvodcem bude autor!

    Kdo se nebude moci vernisáže osobně zúčastnit, má samozřejmě možnost zavítat do Moravského Krumlova v jiný den. Výstava potrvá do konce září.  (št)