Pěkný podvečer u Mahenů

05.09.2014 14:20

    Trochu slavnostní, hlavně však naplněný srdečnou atmosférou, byl podvečer ve čtvrtek čtvrtého září v Mahenově památníku. Pod názvem „Dokud mudruji, žiji!“ proběhlo autorské čtení a narozeninové povídání Jaroslava Tučka. Se zářijovými narozeninami nezůstal osamocen. Ve stejný den jako herec, principál, budovatel divadelních budov a spisovatel se narodila (s rozdílem nějakého roku), také s brněnským divadelním životem a jeho historií spjatá paní Eva Šlapanská. A do třetice byl přítomen též „zářijový“, známý herec Mojmír Heger.

    Jaroslav Tuček píše na internetových stránkách Divadelních novin Mudrování, osobité reflexe k divadlu, společností, v níž žijeme, i k osobním trampotami, jak je přináší postupující věk. Krásný proslov k jubilantovi pronesla paní doktorka Eugenie Dufková, přední znalkyně historie brněnského divadla. Stejně pěknou, jinak koncipovanou řeč, připojil dramatik, prozaik a vysokoškolský pedagog Pavel Trtílek, který připomenul spolupráci oslavence s divadlem Krajiny. Paní Šlapanská přečetla text ze své knihy o Skácelové ulici. Vlastními verši téma doplnil Jan Škrdlík, který se synem Kryštofem provázeli pořad hrou na violoncelo, Škrdlík otec i vtipným komentářem. Pěkná zdravice zazněla také z úst Mojmíra Hegera. Jaroslav Tuček přečetl zatím poslední ze svých Mudrování. Byl to podvečer povedený, pěkný, až se zdálo, že narozeniny mají všichni přítomní. Korunou pro oslavence se stalo, nečekané, to nejlepší překvapení. Potomci mu předali čerstvý knižní výtisk „Mudrování (nejen nad divadlem)“, které v tichosti nechali otci v rekordním čase vydat. Kniha je úctyhodný „špalek“, hlavně však tou nejhezčí gratulací. (vydal Tribun, s.r.o., knihovnicka.cz).

    Program byl nabitý. Sám bych přece jen doporučoval něco vypustit, trochu časově „zahustit“.

    Připojuji se s gratulací, aby to Jaroslavu Tučkovi i nadále psalo, pokračoval ve svých úvahách včetně černého humoru na vlastní věk a stav organismu. Také však také více optimismu, jak jím, vtipem a dobrým laděním hýřil čtvrtého září u Mahenů!  (št)