Pavel Dvorský – Ilustrace

15.02.2017 10:05

    Pavel Dvorský je jedním z předních malířů, kteří navazují na dílo Zdeňka Buriana. Jeho tvorba je zaměřena především na období středního a mladého paleolitu. Nejčastěji zobrazuje neandertálce, kromaňonce a zvířata, která v té době žila. Výstava v Paláci šlechtičen představuje průřez rozsáhlou tvorbou grafika a ilustrátora Pavla Dvorského od návrhů známek, razítek a ilustrací učebnic, odborných atlasů zvířat a rostlin, až po kresebné rekonstrukce světa doby kamenné, které ho učinily světoznámým v oblasti vědeckých ilustrací.

    Jedinečnou součástí výstavy je také vystavení originálů vzácných předmětů ze sbírek Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, které jsou zachyceny na ilustracích Pavla Dvorského. Jde o předměty z hrobu šamana z Brna a originál řezby mamuta z Předmostí u Přerova. Tuto plastiku našel Martin Kříž při svých vykopávkách na sídlišti lovců mamutů v Předmostí roku 1895. Soška, zobrazující z boku postavu mamuta, je vyřezána z mamutího klu a měří 11,6 cm.

    Akademický malíř Pavel Dvorský se narodil v roce 1946 v Brně. Po studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Jiřího Trnky a Zdeňka Sklenáře se zaměřil na užitou grafiku a ilustroval desítky převážně vědeckých a populárně-naučných publikací. Významná je jeho spolupráce s antropology a archeology na rekonstrukcích pravěkého světa. V roce 1990 nastoupil jako pedagog na Střední školu uměleckoprůmyslovou v Brně. Později zde založil nové oddělení, Grafický design – ilustrace, jehož je vedoucím. Je také nositelem řady ocenění za ilustrace knih. Výstava jeho prací v Paláci šlechtičen, Kobližná 1, Brno, potrvá do 30. 6. 2017.

Text a foto: Petr Michl

 


Ukládání sošky mamuta.

Vlevo: Kresba mamuta. – Vpravo: Grafik a ilustrátor Pavel Dvorský.