Otazník nad brněnským MFF CINEMA MUNDI

17.2.2015 18:10

    Mezinárodní filmový festival CINEMA MUNDI má za sebou pět úspěšných ročníků, na kterých byla prezentována současná filmová tvorba všech světových kontinentů. Za uplynulé ročníky bylo v 615 představeních uvedeno celkem 435 filmů, součástí festivalu byl pestrý doprovodný program.

    Festivalové akce navštívilo téměř 59 000 diváků. Od počátku byli do Brna zváni a přijížděli zajímaví hosté, kteří obohatili divácké dojmy z filmových projekcí – během pěti let jich bylo 140 z Česka i zahraničí.

    Od druhého ročníku byl festival neodmyslitelně spjat spoluprací s Masarykovou univerzitou, jejich aktivní organizační zapojení a pracovní bylo jedním z pilířů přitažlivosti a úspěšnosti akce.

    Šestý ročník festivalu se měl jako v předešlých letech uskutečnit na přelomu února a března.

    Nyní pořadatelé oznámili rozhodnutí konání šestého ročníku odložit, a to z důvodu nedostatečného finančního zajištění. Ředitel MFF CINEMA MUNDI Josef Čadík k tomu sdělil: „Festival za pět ročníků prokázal svoji životaschopnost, ale nechceme, aby ustrnul na místě. Chceme, aby se dál rozvíjel a stal se skutečně prestižní akcí, která proslaví Brno i ve světě. To ale za stávajících finančních podmínek není možné. Pořádat v Brně mezinárodní filmový festival by bylo možné jedině tehdy, pokud by taková myšlenka našla pochopení a trvalou materiální podporu na straně města.“

    V případě, že se podaří najít potřebné finanční prostředky, uskuteční se standardní šestý ročník MFF CINEMA MUNDI na přelomu února a března roku 2016. Pořadatelé by přitom rádi představili festival v „novém kabátě“. K tomu dramaturg Lukáš Skupa: „Chtěli bychom, aby byl šestý ročník jakýmsi novým začátkem. Rádi bychom pozměnili festivalovou dramaturgií a přinesli i některé pozitivní organizační novinky. Uskutečnění těchto záměrů je ale závislé na výši rozpočtu.“

    Jako poděkování nejvěrnějším patronům a příznivcům festivalu se 25. února 2015 uskuteční od 19.00 v Univerzitním kině Scala mimořádný filmový večer pro pozvané hosty. Večer zahájí herci Tomáš Hanák a Bolek Polívka. Následovat bude předpremiérová projekce filmu Fénix německého režiséra Christiana Petzolda, který patří k nejlepším evropským snímkům uplynulého roku.

    Festival Cinema Mundi představil ve svých dosavadních pěti ročnících filmovou přehlídku světových novinek pojetím specifickou a zajímavou. Byl příslibem, že Brno se stane pravidelným a přitažlivým místem setkání filmových odborníků, příznivců a širokého okruhu diváků. Věřme, že všichni, kteří mají co říci při rozhodování o atraktivní kulturní akci, najdou řešení, umožňující festivalu pokračovat a rozvíjet podobu reprezentativní, osobité brněnské mezinárodní filmové přehlídky.  (št)