
Osobnosti jak je vidí František Borovec
26.09.2014 08:45
Nikdy nedopusť, aby to dopadlo, že budeš vypadat, co ukazuje zrcadlo je motto výstavy více než tří desítek prací z tvorby čtyřiasedmdesátiletého grafika Františka Borovce, otevřené do listopadu v Brně ve Vinném sklípku v Orlí ulici č. 1. Cituji jeho slova, že dvě třetiny toho, co vidíme, je za našima očima. Opět nabízí především portréty známých kulturních osobností, jejichž tváře chce zaznamenat bez karikující nadsázky, pouze s pro ně typickým výrazem, který pomůže zviditelnit neviditelné či zjednodušit složité. Nezříká se používání techniky, ovšem kresba je stále důležitá. Vychází z fotografie, pokračuje otiskem a dokreslováním, oprošťováním od nepodstatných detailů.
Ve výčtu zobrazených osobností jsou Ludvík Vaculík, Milan Uhde, Jan Kostrhun, Jan Rajlich senior, Alois Hajda, J. A. Pitínský, Karel Fuksa, Antonín Přidal, Miroslav Netík, Ivo Medek, Karel Kobosil, Zbyněk Srba, Jiří Pecha, artbrutální brněnský poeta Leoš Slanina, Miloslav Bernátek a Blanka Šperková. Jsou tam i díla, nesoucí názvy jako Věčný nepokoj, Jarní slunění, Ostrá samomluva nebo Sladký pták našeho mládí. V odpoledních hodinách, kdy se mi poštěstilo na výstavu zavítat, mezi obdivovateli Mistrovy tvorby velice výrazně převažovaly ženy.
Borovec se věnuje už déle než půl století užité grafice, grafickému designu. Etabloval se i jako kreslíř, karikaturista a ilustrátor, jehož díla uveřejňovaly také noviny. Významná je i jeho plakátová tvorba. Mapoval kulturní život na Moravě, spolupracoval s televizními studii v Brně a Bratislavě. Jako výtvarník se podílel na 68 televizních pořadech a třech celovečerních filmech. Je autorem 14 animovaných znělek a 42 trikových sekvencí. Vytvořil bezmála 400 firemních a produktových značek, logotypů a symbolů pro instituce v České republice, na Slovensku, v Rusku, Anglii, Rakousku, Itálii a Německu. S jeho díly se už seznamovali návštěvníci samostatných i kolektivních výstav u nás, na Slovensku, v Polsku, Rusku, Francii, Německu a Egyptě. Jeho plakáty a grafika jsou ve sbírkách muzeí v Moskvě, Paříži, Káhiře, Varšavě a Trnavě.
BOHUMIL HLAVÁČEK